Jak wybrać tanie źródło ciepła?

Jak wybrać tanie źródło ciepła?

Jak wybrać tanie źródło ciepła?

Nowoczesne systemy grzewcze coraz chętniej znajdują swoich zwolenników. Chcemy, aby było ciepło i tanio. Teraz to możliwe!

Kolektory słoneczne, pompy ciepła oraz kondensacyjne kotły gazowe sprawiają, że w zapomnienie odchodzą kotły olejowe czy przepływowe podgrzewacze wody. Na rynku jest szereg różnych rozwiązań, od klasycznych po ekologiczne i ekonomiczne. Jednak decyzja o wyborze sposobu ogrzewania zawsze pozostaje dla inwestora.

Koszty ogrzewania stale rosną

Jak wynika z przeprowadzonych statystyk, w Polsce nastąpił wzrost cen prądu o pięć procent, a gazu o 6,5 procent. Te koszty z roku na rok stale będą rosnąć. Nikogo zatem nie powinno dziwić, że użytkownicy domu szukają jak najtańszych sposobów na ogrzewanie. I mimo, że gaz nadal stanowi dość relatywnie tani surowiec, to jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się kolektory słoneczne i pompy ciepła.

Wybór systemu grzewczego w dużej mierze uzależniony jest od możliwości finansowych inwestora. W końcu trzeba wziąć pod uwagę nie tylko zakup materiałów, ale także ich instalację. Mimo to i tak wybierając kolektory słoneczne mamy przekonanie, że oszczędzamy. Przecież to inwestycja, która z upływem czasu będzie przynosiła jedynie korzyści. Zwłaszcza, że obecne na rynku kolektory słoneczne nie tylko ogrzewają wodę użytkową, ale i stanowią uzupełnienie konwencjonalnego źródła ciepła w domu. Wśród naszych sąsiadów z Unii Europejskiej bardzo dobrze widać ten trend. Ciepło z energii słonecznej pozwala na zaspokojenie rocznego zapotrzebowania nawet w 95 procentach!

Ogrzewanie elektryczne i olejowe? Nie – dziękuję.

Śmiało można powiedzieć, że do lamusa odchodzi ogrzewanie olejowe i elektryczne. W pierwszym przypadku spadek liczby instalacji rok do roku wyniósł aż około 30 procent. Przyczyną takiego stanu rzeczy są rosnące koszty eksploatacji. Jeśli decydujemy się na instalację gazową, to zazwyczaj wybieramy piece kondensacyjne, które wykazują się mniejszym zużyciem gazu. Ponadto są bardziej przyjazne dla środowiska.

A co dla budynków wielorodzinnych?

Odnawialne źródła energii nie są rentowne w przypadku budownictwa wielorodzinnego. Nie stosuje się pomp ciepła, które nie byłyby żadną ekonomiczną alternatywą dla ciepła przesyłowego produkowanego przez elektrociepłownie, które notabene dla wielu są najbardziej opłacalne w tego rodzaju budownictwie. Jednak nie oznacza to w żadnym wypadku, że wielorodzinne lokale stoją plecami do ekologicznych rozwiązań. Często spotyka się zielone dachy, które zapewniają dobrą stabilność termiczną zimą i latem. W mieszkaniach na ostatnim piętrze nie odczuwa się uczucia gorąca latem. Mikroklimat jest całkowicie w zgodzie z mikroklimatem w dobrej, przedwojennej kamienicy z grubymi murami i poddaszem niemieszkalnym, które stanowi izolator między mieszkaniem a bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Reply