Co zrobić z gruzem po wyburzeniu budynku?
Często zdarza się, że potrzebujemy wyburzyć dany budynek, na przykład po to, by w jego miejscu postawić nowy, lepszy. Z problemem wyburzeń borykają się najczęściej inwestorzy, którzy budują się na fundamentach dawnych domów. W jaki sposób wyburzyć budynek i co zrobić, gdy już specjalistyczna firma wykona wyburzenie jak należy?
Krok po kroku – wyburzanie.
Przede wszystkim nie możesz wyburzyć żadnego budynku, dopóki nie dostaniesz specjalnego zezwolenia na tę czynność od odpowiednich władz. Załatwianie pozwoleń trwa tygodniami, a czasem miesiącami, więc uzbrój się w cierpliwość i nie rób niczego, co mogłoby wpędzić Cię w tarapaty, zanim pozwolenie uzyskasz. Następnie należy zatrudnić firmę, która zajmuje się wyburzaniem budynków. Dręczy Cię myśl, co zrobić z gruzem, który pozostanie po wyburzeniu? Niepotrzebnie! Zazwyczaj firmy te mają w swojej ofercie również kruszenie betonu. To ciekawa usługa, którą można zlecić dodatkowo po wyburzaniu, a nawet trzeba.
Jak to wygląda?
Firmy zajmujące się wyburzeniami mają na stanie kruszarki do betonu czyli specjalne maszyny budowlane ze specjalnymi szczękami, w których ściska się bloki betonu o odpowiedniej grubości i fakturze. Dlatego też bloki te powinny mieć odpowiednie wymiary, by dało się je właściwie skruszyć. Kruszarka posiada też w swoich szczękach specjalne namagnesowane elementy, które pozwalają przy okazji pozbywać się żelaznych elementów z bloków betonu. Gruz najlepiej jest kruszyć w miejscu składowania go – wówczas nie trzeba do ceny usługi doliczać jeszcze kosztów transportu.
A co z pokruszonym gruzem?
Pokruszony gruz to idealny element budulcowy do wzmacniania konstrukcji żelbetonowych, na przykład mostów drogowych, fundamentów i innych. Dlatego też z powodzeniem można wykorzystać go w budowie nowego budynku. W razie gdyby okazało się, że pokruszonego gruzu jest zbyt wiele, by go ponownie wykorzystać, lub nie był zwyczajnie potrzebny, można wykorzystać inne sposoby – na przykład dać ogłoszenia w prasie i Internecie, że ma się do oddania gruz budowlany.
Gruzu nie wolno wyrzucać do śmietnika! W przypadku, gdy nie mamy co z nim zrobić, można wywieźć go specjalnym transportem w specjalnych pojemnikach na wysypisko śmieci i tam zazwyczaj pobierana będzie opłata za składowanie gruzu. Można też zwrócić się o pomoc do Państwowego Gospodarstwa Komunalnego, które ma obowiązek pomóc w takich między innymi sytuacjach. Co ciekawe, właściciel posesji, na której składuje się gruz budowlany, nie może tego robić bezkarnie – może zostać ukarany mandatem od 50 do nawet 500 złotych za to, że nie likwiduje gruzu w odpowiedni sposób! Wywózka gruzu to koszt podstawienia kontenera (około 130-2300 złotych), do tego jeszcze po podliczeniu ilości odpadów pobierana jest na wysypisku opłata za tonę gruzu. Gdy ilość gruzu nie jest zbyt imponująca, można darować sobie podstawianie kontenera i dodatkowe koszta. W miejscu składowania gruzu można urządzić sobie mini-skalniak – podsypać kupkę gruzu ziemią i posadzić na niej kwiatki. Gruz warto wykorzystywać, ale absolutnie nie wolno składować!