Piękne stopy latem
Dziś kilka porad z serii „Jak wyglądać pięknie latem”. Miękka skóra bez odcisków, zadbane paznokcie i świeżość to priorytety, jeżeli chodzi o stopy. Jak o nie dbać, by wyglądały pięknie, by nie bolały i nie sprawiały problemów, kiedy na zewnątrz niemal tropikalne temperatury?
O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Jak mieć delikatne i gładkie pięty?
Skóra na piętach jest często szorstka, sucha i zgrubiała. Tu z pomocą przyjdzie nam tarka do stóp oraz piling. Na początek moczymy stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli zmiękczającej, następnie ścieramy tarką niepotrzebny naskórek. Należy wybrać dwustronną – ze specjalnym papierem ściernym. Używamy na początku grubszej struktury, później drobnej. Zabieg wykonujemy raz na 2 tygodnie. Po tak wykonanym zabiegu pora na piling z drobinkami, który wmasowujemy w skórę stóp- wykonujemy go 2 razy w tygodniu.
Nie można zapomnieć o codziennej pielęgnacji, jaką jest nawilżający i zmiękczający krem do stóp z mocznikiem lub kwasem salicylowym.
Do wygładzenia skóry stóp idealnie będą nadawały się specjalne skarpetki nasączone kwasem owocowym. Zakłada się je na 90-120 minut, a działanie jest widoczne w ciągu kilku dni – naskórek złuszcza się i wygładza.
Skóra na piętach może również pękać. Jeśli problem jest niewielki, raz lub dwa razy w tygodniu ścieramy piety specjalna tarką wzdłuż pęknięć. Co dzień powinniśmy również smarować pięty kremem lub maścią. W przypadku gdy stan ten utrzymuje się długo należy udać się do pedikiurzystki lub dermatologa.
Ważna rada: skóry na piętach nie można ścinać żyletką, wtedy jeszcze szybciej tworzą się zrogowacenia i dodatkowo łatwo się skaleczyć.
Jak radzić sobie z obrzękiem nóg?
Upalne i gorące dni powodują, że stopy łatwiej puchną. Obrzęki stóp powstają na skutek zbyt długiego stania czy siedzenia np. w pracy czy podczas podróży. Szybką ulgę przyniesie żel chłodzący, warto również używać żelu lub balsamu, który poprawi krążenie i dodatkowo ochłodzi stopy.
Dobrym rozwiązaniem na takie dolegliwości jest ruch – krótki spacer po pracy czy kilka minut ruchu w biurze. Można zrobić kilka przysiadów, kręcić kółka stopami czy stawać na palcach – sposobów jest wiele. Pamiętajmy też, aby kupować skarpetki bezuciskowe, jak i rajstopy.
Jeśli problem opuchniętych nóg utrzymuje się dłuższy czas, należy wybrać się do flebologa – lekarz oceni, czy obrzęki nie są oznaką problemów z żyłami.
Jak zapobiegać poceniu się stóp?
Latem z reguły pocimy się więcej, również na stopach, istotne jest więc używanie odpowiednich preparatów do pocących się stóp. Pot sam w sobie jest substancją bezwonną, ale bakterie, które są na skórze, powodują, że zaczyna on brzydko pachnieć.
Jeśli mamy problem z poceniem stóp, używajmy zasypek, kremów i sprayów zmniejszających tę dolegliwość. Warto również zaopatrzyć się w spray do butów, który prócz tego, że neutralizuje zapach, działa też antybakteryjnie.
Stopy, które się pocą, trzeba myć częściej, 2-3 razy w ciągu dnia. Pomocne będzie również ich moczenie w naparze z szałwii lub kory dębu. Nieodzownym elementem pielęgnacji stóp są również skarpetki i buty wykonane z naturalnych materiałów.
Jest jeszcze jedno wyjście: jeśli pocenie stóp przeszkadza nam bardzo, możemy ostrzyknąć je botoksem w gabinecie medycyny estetycznej. Zabieg może nie należy do najtańszych (ok 1,5 tys. zł), ale jest niezwykle skuteczny, a efekt utrzymuje się do 9 miesięcy.
Przyczyn potliwości stóp może być wiele. Są to m.in. zła dieta, choroby, np. problemy z tarczycą, lub zaburzenia hormonalne. Jeśli dolegliwość pojawia się nagle, warto udać się do endokrynologa.
Jak zapobiegać powstawaniu pęcherzy?
Najczęstszą przyczyną powstawania pęcherzy i nagniotków są zbyt ciasne lub niewygodne buty. Na pęcherze idealne są plastry przyspieszające gojenie. Jeśli bąbel jest duży, można go przebić sterylną igłą, ale nigdy nie zdzieramy skóry, tylko naklejamy plaster z opatrunkiem.
Trudniejszą rzeczą do usunięcia są nagniotki (odciski). Jest to nadmiernie zrogowaciały naskórek z wrastającym wgłąb korzeniem. W ich usunięciu może pomóc specjalny płyn i plastry na odciski. Trudne i oporne nagniotki można usunąć u pedikiurzystki.
Aby ustrzec się przed pęcherzami i nagniotkami, warto miejsce narażone na otarcia spryskać specjalnym sztyftem
Jeżeli będziemy stosować się do wszystkich wymienionych rad, nasze stopy będą piękne i zadbane.