Ekologiczny styl życia – motywacja do oszczędzania?
Czym tak naprawdę jest ekologiczny tryb życia? Czy to tylko jedzenie zdrowej, nieprzetworzonej żywności, wegetarianizm, jeżdżenie do pracy rowerem… czy jednak coś więcej?
Tak naprawdę nie są to konkretne działania, które mają prowadzić do poprawy jakości naszego życia, a przy tym wyglądu naszej planety. To nasz styl życia – podczas każdej czynności zastanawiamy się, jaki ma ona wpływ na losy świata.
Po co w ogóle ekologiczny styl życia?
Przede wszystkim należy sobie uświadomić, ile możemy zyskać, troszcząc się o środowisko, a także, co da to naszemu zdrowiu i zdrowiu naszych potomków. Oprócz tego, że zmniejszamy ilość szkodliwych spalin w atmosferze, ilość sztucznych tworzyw na wysypiskach, robimy też coś wspaniałego dla swojego ciała i portfela.
Gdy już będziemy mieli świadomość tego, co robimy, zastanówmy się nad każdą czynnością, którą wykonujemy w domu. Nad tym, ile wody zużywamy do kąpieli. Nad tym, jak często robimy pranie, i czy jest to naprawdę absolutnie konieczne. Nad tym, ile czasu stoimy w korkach, trując środowisko poprzez zwiększanie emisji spalin do atmosfery i marnując swój cenny czas. Usiądźmy z kalkulatorem w ręku i zastanówmy się, ile zaoszczędzimy w skali miesiąca i roku, gdy przesiądziemy się na rower lub do autobusu, ile jesteśmy w stanie odłożyć,biorąc prysznic raz na dwa dni, a nie codziennie.
Zastanówmy się głęboko, czy rzeczywiście musimy zimą zapalać światło w domu, już tylko zaczyna zapadać zmrok, i świecić je do późnej nocy. I czy warto bezczynnie spędzać czas przed komputerem, który psuje wzrok i jest złodziejem czasu?
Ekologia a oszczędzanie
Ekologia to nie tylko świetny sposób na poprawę swojego zdrowia i samopoczucia, ale również ogromna oszczędność. Kupując w sklepie reklamówkę, która kosztuje Cię około 10 groszy, przy okazji każdych zakupów, wydajesz kilka złotych miesięcznie na same reklamówki.
Torba ekologiczna wielokrotnego użytku jest nie tylko mocna i elegancka, ale pozwala zaoszczędzić – za kilka złotych mamy torbę, która służyć nam będzie latami. Zużywając wodę pozostałą z kąpieli na przykład do spłukiwania toalety, oszczędzamy każdego dnia kilka litrów wody, bo spłuczka zużywa ich od 3 do 6 litrów jednorazowo. Gdy komputer będziesz włączać tylko do pracy lub krótkiego relaksu – na przykład na godzinę lub dwie dziennie, a światło będziesz świecić dopiero wtedy, gdy zajdzie taka konieczność, Twoje rachunki za prąd obniżą się diametralnie.
Również gaz warto oszczędzać – gotować na kuchence tylko wtedy, gdy to niezbędne, i wybierać potrawy wymagające używania jak najmniejszej ilości palników i o krótkim czasie przyrządzania. Pierz ubrania w pralce tylko wtedy, gdy naprawdę wymaga tego sytuacja – w pozostałych wypadkach zdecyduj się na pranie ręczne.
Takie drobne czynności pomogą sprawić, że Twoje finanse będą wyglądały o wiele lepiej, a przy okazji zadbasz o środowisko.
Kiedyś uważało się, że więcej wody zużywamy kąpiąc się w wannie niż pod prysznicem. Jednak w momencie pojawienia się pryszniców z hydromasażem, okazało się, że taki prysznic jest prawdziwym wodożercą i w 8 minut zużywa do…… 136 litrów. Dlatego ekolodzy jako alternatywę, polecają nowoczesne słuchawki prysznicowe, które mieszają wodę z powietrzem (oszczędność 60 proc.wody).