W jaki sposób zaoszczędzić choć trochę z marnej pensji?

Oszczędzanie to jeden z najtrudniejszych tematów finansowych, bo często okazuje się, że Polacy po prostu nie mają z czego oszczędzić pieniędzy! Warto jednak nawet z najskromniejszego portfela odłożyć co miesiąc pewną sumkę, by po kilku miesiącach albo latach móc z dumą spojrzeć na zyski, jakie wypracowaliśmy.

Przede wszystkim – oszczędzać należy na bieżących potrzebach, jeśli tylko na nie pożytkuje się swoją comiesięczną pensję.

Jak żyć skromnie?

Naucz się minimalizować swoje potrzeby życiowe. Czy naprawdę potrzebujesz co sezon nowej kurtki? Co robisz ze starą, która jest jeszcze całkiem dobra?

Po co kupujesz mocno przetworzone produkty żywnościowe, skoro są niezdrowe i droższe niż posiłki przygotowane w domu? Zastanów się, czy potrzebujesz używać aż tylu kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Gdyby ograniczyć ich liczbę o połowę, Twoja skóra i wygląd nie ucierpiałyby zbytnio, a może nawet odżyłyby. A już na pewno odżyłby Twój portfel.

Ogranicz używki – pochłaniają one ogromną część Twoich pieniędzy, a nie robią z Tobą nic dobrego. Czy naprawdę musisz palić codziennie aż paczkę papierosów? Czy za każdym razem, spotykając się ze znajomymi, musicie siedzieć przy piwie? Nie wystarczyłaby herbata wypita w domu? Wiele osób dziwi się, jak wiele wydają na same używki, a mimo wszystko twierdzą, że nie są w stanie ich ograniczyć – to nieprawda, po prostu im się nie chce.

Zmniejsz koszty życia

Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź, czy nie pojawią się oferty wynajmu tańszych mieszkań. Być może przepłacasz – na przykład mieszkając w czynszowym mieszkaniu, w którym do kwoty wynajmu trzeba doliczyć kwotę czynszu i opłaty. Gdy podliczysz swoje miesięczne wydatki na mieszkanie, możesz się zdziwić, ile ładniejszych mieszkań mógłbyś wynająć za tę kwotę!

Jeśli mieszkasz u siebie – zainstaluj tańszy sposób ogrzewania, ogranicz zużycie wody i prądu. Przestaw się na ekologiczny tryb życia – segreguj śmieci, staraj się zużywać maksymalnie wodę, w której się kąpiesz – wbrew pozorom prysznic nie jest aż taką oszczędnością, bo wodę z kąpieli możesz jeszcze wykorzystać, na przykład do spłukiwania toalety – z prysznica już nie.

Kupuj w tańszych sklepach, ale jedz wartościowe produkty – bardziej się nimi najesz i przez to zmniejszysz liczbę posiłków i ograniczysz podjadanie w ciągu dnia. Gotuj potrawy proste, które można odgrzać na drugi dzień, zrobić z nich zapasy na kilka dni. Dzięki temu oszczędzisz nie tylko czas, ale i pieniądze – bo nie będziesz co dzień kupował składników na kolejna potrawę. Korzystaj z różnych promocji – często są naprawdę atrakcyjne, co nie znaczy, że promocyjną kawę masz kupować na zapas, po kilkanaście paczek, bo wtedy oszczędzanie mija się z celem.

Reply