Projekt domu: gotowy czy od architekta?
Marzeniem każdego człowieka zakładającego rodzinę jest posiadanie własnego lokum, które zapewni bezpieczeństwo i pozwoli na wygodne, przyjemne, samodzielne życie. Możemy zdecydować się na zakup mieszkania, ale możemy także podjąć decyzję o rozpoczęciu budowy domu, który da nam większą niezależność i swobodę.
Decydując się na to drugie rozwiązanie, już na samym początku musimy podjąć decyzję, czy chcemy wybrać gotowy projekt katalogowy, czy wolimy, aby to architekt zaplanował nasze przyszłe mieszkanie. Czym kierować się podczas szukania najlepszego rozwiązania? Podpowiadam dzisiaj.
Plusy projektu domu od architekta
Szukając idealnego projektu domu, większość ludzi stawia na gotowe rozwiązanie zakupione w biurze projektowym. Jest tak przede wszystkim dlatego, że jest to wersja tańsza i w ocenie większości niewiele różniąca się od projektu indywidualnego.
Osobom które mają podjąć decyzję jak będzie wyglądać budynek łatwiej jest wybierać projekt spośród przygotowanych wcześniej, ładnych i kolorowych wizualizacji niż tworzyć praktycznie od zera własną koncepcję, nawet gdy mogą liczyć na pomoc i kompetencje specjalisty. Ponadto domki katalogowe postrzegane są powszechnie jako ładne i nowoczesne, trafiają w gusta klientów i są przykładem typowego budownictwa więc postawienie ich nie wymaga od inwestora odwagi.
Należy jednak zauważyć szereg plusów płynących ze współpracy z architektem.
Pamiętając o fakcie, że dom jest to inwestycja służąca nam przez całe życie, musimy zadbać przede wszystkim o to, żeby był dostosowany do naszych potrzeb. Specjalista architekt, analizując wiele czynników, jest w stanie zaplanować obiekt funkcjonalny, odpowiadający naszym indywidualnym preferencjom. Może nam doradzić wiele rozwiązań, które idealnie będą pasowały do naszych specyficznych wymagań. Uwzględnia potrzeby przyszłych mieszkańców takie jak wielkość, ilość, proporcje pomieszczeń i stref w domu w zależności od trybu życia i rozkładu dnia lokatorów.
Chociaż to my sami wybieramy odpowiadający nam dom z katalogu, a znamy przecież własne oczekiwania, to często nie jesteśmy świadomi, że w naszej sytuacji bardziej adekwatne byłoby inne rozwiązanie funkcjonalne. W tym momencie radą służy nam wyedukowany w tym zakresie architekt, który jest w stanie stworzyć wiele wariantów organizacji naszej przestrzeni. Może być to równocześnie ciekawy i nietypowy pomysł znacznie ułatwiający korzystanie z domu. Takich rozwiązań nie znajdziemy w żadnym ogólnie dostępnym, gotowym projekcie.
Ważne jest również powiązanie obiektu z otoczeniem, na którym ma zostać on wzniesiony. Architekt, tworząc koncepcję domu, zwraca uwagę na kształt i istniejące zagospodarowanie działki, jej otoczenia, dba o to, aby budynek był dobrze wkomponowany w krajobraz itp.
Projekt katalogowy nie może spełniać tych warunków. Nie jest tworzony z myślą o konkretnej działce, więc nie uwzględnia stron świata, a co za tym idzie – nie zapewnia nam najkorzystniejszego doświetlenia pomieszczeń. Jeżeli okaże się, że dopasowując taki projekt do działki, okna salonu znajdą się na ścianie północnej, to możemy być pewni, że nie będziemy czuć się w nim komfortowo ze względu na brak bezpośredniego dostępu do światła słonecznego.
Pozostaje też kwestia bryły budynku. Najlepiej, jeżeli współgra ona z otoczeniem i sprawia wrażenie, że dom jest jego nieodłączną częścią. Brak kontaktu z architektem w tym temacie może skutkować wybudowaniem oderwanego od reszty zabudowy, obiektywnie niepasującego do miejsca budynku. O ogólnym wrażeniu decyduje szereg powiązanych ze sobą czynników. Architekt wie, jak dobrze wyważyć proporcje, potrafi stworzyć obiekt podobny do sąsiednich, ale ciekawszy, który będzie chlubą właściciela.
Wszystkie te czynniki przemawiają za tym, aby zdecydować się na indywidualny projekt domu stworzony przez architekta. Warto zadbać o to, aby dom, który będzie służył nie tylko nam, ale i naszym dzieciom, spełniał wszystkie nasze oczekiwania, idealnie komponował się z otoczeniem. Będziemy spędzać w nim większość naszego czasu przez najbliższe lata, więc warto na starcie zainwestować więcej, by potem cieszyć się komfortem i wygodą użytkowania.