Gdy wybije godzina 0 – co należy ze sobą zabrać do szpitala?
Specjaliści zalecają, aby torba na poród została spakowana już w siódmym miesiącu. Poród może zacząć się w każdej chwili, a data wpisana na karcie ciąży o niczym jeszcze nie świadczy. To orientacyjna data wyliczona na podstawie ostatniej miesiączki, wedle której hipotetycznie może dojść do porodu. Zobacz, co musisz ze sobą zabrać do szpitala.
Dwie walizki
Zamiast jednej walizki przygotuj sobie dwie. Jedna to będzie ta, którą zabierzesz ze sobą do szpitala, druga natomiast to ta, którą zostawisz swojemu partnerowi, aby w dniu waszego wyjścia do domu przywiózł wam. W torbie powinny znaleźć się: ubranie i buty dla ciebie, ubrania dla dziecka dostosowane do pogody, rożek i fotelik samochodowy. Pamiętaj, że nie mając fotelika położna może nie wypuścić was do domu. Lepiej będzie, jak wszystkie niezbędne rzeczy i przedmioty przygotujesz sobie na spokojnie sama i postawiła w miejscu widocznym dla świeżo upieczonego tatusia.
Niekiedy partnerzy są tak roztargnieni i niecierpliwi, że swoim partnerkom przywożą ulubione rzeczy, ale… sprzed ciąży, które mogą okazać się jeszcze za ciasne. Może się zdarzyć, że tatusiowie przywiozą buty nie od pary czy za duże ubranka dla dziecka. Albo po prostu nic nie mogą w domu znaleźć i tworzą niesamowity bałagan, który może zdenerwować wycieńczoną po porodzie kobietę, która wraca do swojego domu.
Co będzie ci potrzebne na oddziale położniczym?
Przede wszystkim musisz spakować ze sobą dokumenty, takie jak dowód osobisty, kartę ciąży, legitymację ubezpieczeniową lub inny dokument potwierdzający ubezpieczenie. Ponadto oryginalny wynik badania grupy krwi, ostatnie wyniki badań zleconych przez lekarza ginekologa, a w szczególności te specjalistyczne, jak na przykład Hbs oraz skierowanie do szpitala, jeśli wymaga tego sytuacja.
W dalszej kolejności będziesz potrzebowała koszulę lub piżamę z przeznaczeniem dla kobiety ciężarnej. Z doświadczenia wiadomo, że piżama jest bardziej wygodna, jednak jeśli zamiast porodu naturalnego lekarze będą musieli wykonać ci cesarskie cięcie, gumka od piżamy może drażnić ranę na brzuchu. Dlatego lepiej zabierz ze sobą dwie koszule do karmienia oraz jedną piżamę. Najwygodniejsze są te z rozpięciami z przodu lub są skrojone na kopertę. Ułatwiają karmienie piersią. Na rynku możesz spotkać się także te z nacięciami na piersiach, jednak w praktyce okazują się niezbyt wygodne. Pod tego rodzaju koszulę koniecznie należy ubierać stanik, ponieważ piersi w trakcie ruchu mogą wystawać, co nie jest estetyczne. W momencie, gdy zacznie się akcja porodowa dostaniesz od położnej szpitalną koszulę, dlatego nie potrzebujesz zabierać na ten cel swojej.
Spakuj także szlafrok. Nie tylko sprawi, że będzie ci cieplej, ale także przykryje ewentualne plamy, które pojawiły się na koszuli. Oprócz tego kapcie, najlepiej z antypoślizgową podeszwą. Osłabiona po porodzie kobieta może bardzo szybko upaść, dlatego takie kapcie zapewnią jej bezpieczeństwo.
Dodatkowo:
- klapki pod prysznic, dwa ręczniki (najlepsze będą te o ciemnych kolorach, które zamaskują plamy z krwi)
- szczoteczkę do zębów oraz pastę
- szczotkę lub grzebień oraz akcesoria do upięcia włosów, wówczas nie będą przeszkadzać podczas karmienia noworodka czy jego przewijania
- kosmetyki: płyn do higieny intymnej, szampon do włosów, mydło lub żel pod prysznic oraz opcjonalnie kosmetyki do makijażu. Niektóre kobiety po wykonaniu subtelnego make-up’u czują się lepiej i poprawia się ich nastrój.
- Pokłady poporodowe, higieniczne podkłady jednorazowe do ochrony przewijaka czy łóżka, siateczkowe majtki poporodowe – dostępne w wersji jednorazowej lub wielorazowej, które można prać. Tych pierwszych będzie potrzebowała około siedmiu sztuk, tych drugich z kolei cztery. Kobiety najbardziej chwalą sobie te lekko podgumowane, które dopasowują się do figury młodej mamy.
- Staniki do karmienia z systemem klik klik – z uwagi na fakt, że piersi po porodzie są obrzmiałe i obciążone, pokarm może wypływać z nich samowolnie, dlatego dla komfortu karmiącej mamy konieczne jest noszenie stanika wraz z wkładkami laktacyjnymi.
- Wkładki lub muszle laktacyjne – ochronią koszulę przed niepotrzebnymi plamami
- Preparaty na obolałe i popękane brodawki sutkowe – większość kobiet zanim opanuje bezbłędną sztukę przystawiania dziecka do piersi spotyka na swej drodze wiele trudności, których efektem są obolałe piersi. Stąd przydadzą się kremy, które będą dolegliwości łagodziły.
- Jeśli brodawki będą mocno poranione, wówczas przydadzą się nakładki silikonowe.
- Laktator ręczny lub elektryczny w sytuacji, gdyby doszło do nawału pokarmu.
- Maszyna do golenia, woda mineralna, sztućce, kubek, ściereczka oraz długopis, którym będziesz musiała wypełnić pewne dokumenty w szpitalu.
- Dodatkowo przyda ci się telefon i ładowarka, aparat fotograficzny oraz drobne pieniądze na wszelki wypadek.
Co będzie potrzebne dziecku?
Co prawda szpitale zazwyczaj proszą, aby do szpitala nie przynosić żadnych swoich ubrań, ponieważ na oddziale udostępniają swoje ciuszki, jednak możesz zabrać:
- pieluszki jednorazowe – na rynku dostępne są też takie, które posiadają otwór na kikut pępowinowy
- pieluszki tetrowe, które okazują się przydatne, kiedy dziecko zaczyna ulewać
- chusteczki nawilżane dla niemowląt
- krem na odparzenia, oliwka lub krem do natłuszczania ciała niemowlęcia
Resztę rzeczy powinien przywieźć ci ojciec dziecka, kiedy będziecie przygotowywać się do wyjścia ze szpitala.