Zanim zajdziesz w ciążę przygotuj się do niej!

W obecnych czasach tak wiele uwagi poświęca się aktywności fizycznej i zdrowej diecie. Nie bez przyczyny. To warunkuje dobre samopoczucie, zdrowie i energię na każdy dzień. W przypadku kobiet coraz poważniej myślących o dziecku, to także jego bezpieczeństwo. Dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek starań o dziecko, najpierw pomyśl o ćwiczeniach.

Bez wątpienia ciąża to ogromny wysiłek dla ciała kobiety. To nie tylko kilkanaście kilogramów więcej i w związku z tym utrudnione poruszanie się na własnych nogach i za pomocą własnych stawów. Ciąża to także konieczność zapewnienia rozwijającemu się dziecku niezbędnych składników odżywczych, tlenu oraz miejsca do rozwoju. Tylko mocny, odpowiednio przygotowany organizm będzie umiał sprostać temu zadaniu. Twoje ciało zacznie przygotowywać się do porodu, zacznie wydzielać hormon o nazwie relaksyna, za sprawą których twoje stawy staną się bardziej podatne na ruch. Warto pamiętać, że poród także stanowi obciążenie i zarazem jest to wielki wysiłek, dlatego aby wszystko poszło w miarę sprawnie potrzebne są wytrenowane mięśnie.

Zalety treningu

Jak wiadomo, wszelka aktywność fizyczna sprzyja zrzuceniu zbędnych kilogramów. Co prawda lekarze nie zalecają podejmowania odchudzania przed zajściem w ciążę. Jest to spowodowane faktem, iż organizm musi być zaopatrzony w wartości odżywcze, które ciało traci w momencie stosowania diet. Jednak z drugiej strony, zajście w ciążę mając nadwagę może być sporym wysiłkiem nie tylko dla ciebie, ale i dla dziecka. Dlatego stosując ćwiczenia fizyczne lub regularnie jeżdżąc na rowerze zrzucisz zbędne kilogramy bez szkody dla swojego organizmu, a jednocześnie zwiększysz swoje libido. Z przeprowadzonych badań wynika, że pępowiny matek, które były aktywne i systematycznie wykonywały ćwiczenia sa grubsze i silniejsze, co umożliwia lepszy dostęp substancji odżywczych dla płodu. Dzieci mam aktywnych w przyszłości wyrastają na szczupłe i zdrowsze niż pociechy tych matek, które prowadziły bierny tryb życia. Rozpoczynanie treningów będąc w ciąży nie jest dobrym pomysłem. Rozsądek nakazuje, aby ćwiczenia rozpocząć wcześniej, jeszcze przed zapłodnieniem.

Joga dobra na wszystko

Joga i pilates – to ćwiczenia, które można wykonywać zarówno przed zajściem w ciążę, jak i będąc w niej. Bardzo korzystnie wpływają na sam poród. O ile nie ma żadnych przeciwwskazań lekarskich treningi można wykonywać do planowanego rozwiązania. Co ćwiczymy? Przede wszystkim mięśnie miednicy, które pomogą nam łatwiej wypchnąć dziecko na świat. Dodatkowo mięśnie brzucha oraz pleców, za sprawą których lepiej będzie nam przetrwać dziewięć miesięcy oczekiwania. Nie można zapomnieć o mięśniach Kegla, które odpowiedzialne są za stan naszej pochwy w trakcie porodu i po nim. Dodatkowo pomagają w walce z hemoroidami, które stanowią częstą dolegliwość w okresie ciąży.

Aerobik – ależ tak!

Wszystkie ćwiczenia można wykonywać w czasie ciąży, o ile nie będą one forsujące dla przyszłej mamy. A więc basen – jak najbardziej tak, ale tylko na czystych pływalniach, narty, snowboard, aerobik, tenis czy gry zespołowe. Gdy jesteście na etapie starań o dziecko, lepiej wyeliminować te zajęcia, które mogą powodować upadki, które w przyszłości mogą skutkować poronieniem.

Przyszła mamo pamiętaj, że ćwiczenia należy łączyć z racjonalnym i zdrowym odżywianiem. Zadbaj o niezbędną ilość witamin, mikroelementów oraz wszelkich cennych składników, które są ci teraz bardzo potrzebne. Nie czas teraz na odchudzania ani fast-foody czy słodycze. Im lepsza będzie twoja kondycja, tym odniesiesz większe szanse na urodzenie zdrowego dzidziusia.

 

 

 

 

Reply