Dodatkowe kilogramy po ciąży – jak z nimi walczyć?
Rzeczą niezwykle istotną jest ustalenie właściwego zapotrzebowania energetycznego kobiety ciężarnej. To, co jemy, ile jemy i jaki prowadzimy styl życia będzie zauważalny po narodzinach maleństwa. Do głównych problemów dietetycznych przyszłej mamy należy między innymi poziom jej zapotrzebowania na posiłki. Powszechnie przyjmuje się, że zapotrzebowania energetyczne kobiety ciężarnej kształtuje się na poziomie 2300 do 2800 kalorii. Jest to uzależnione o rodzaj wykonywanej pracy, styl życia i dopasowuje się ją do masy ciała.
Aby zapobiec pozostaniu niepotrzebnych kilogramów po ciąży wystarczy odpowiednie przygotowanie się do niej, a więc aktywność fizyczna dostosowana do kondycji i możliwości oraz urozmaicona, właściwie zbilansowana dieta. To klucz do sukcesu dla niejednej ciężarnej oraz kobiety przygotowującej się do roli matki.
Nikogo nie powinno dziwić, że świeżo upieczona mama po porodzie nie ma ani czasu ani ochoty na ćwiczenia fizyczne. Ostatnie dni były dla niej wyczerpujące, teraz nastała nowa rzeczywistość i każdą wolną chwilę woli poświęcić na odpoczynek. W dużej mierze od tego, jak bardzo jest wypoczęta będzie zależała jakość opieki nad dzieckiem oraz nastrój i samopoczucie młodej mamy. Jednakże w żadnym razie nie można to usprawiedliwiać naszego leniwego podejścia do problemu, ponieważ możliwości utraty zbędnych kilogramów można dopatrywać się w codziennych czynnościach.
Porady dla mamy, która chce zyskać figurę sprzed ciąży
Przede wszystkim ruch, ruch i jeszcze raz ruch. Prowadzenie aktywnego trybu życia w dużej mierze wpływa na to, jak szybko wrócimy do wagi sprzed ciąży. Czas oczekiwania na dziecko można z powodzeniem wykorzystać czynnie, wystarczy zapisać się do szkoły rodzenia, chodzić na zajęcia dedykowane ciężarnym lub pływać na basenie. Po porodzie dokładnie wysłuchaj rad położnej, co do diety w okresie laktacji. Jeśli czegoś nie wiesz lub coś jest dla ciebie niejasne – pytaj. W codziennym jadłospisie pamiętaj o regularnie przyjmowanych posiłkach. Zaleca się ich spożywanie co 3-4 godziny w sposób wolny i dokładny. Istotne jest jak najdokładniejsze przeżuwanie każdego kęsa. Aby było ciekawiej – urozmaicaj swoją dietę kolorowymi warzywami i owocami. W miarę możliwości wyeliminuj ze swej diety słodycze. Oczywiście kawałek ciastka lub kostka czekolady nikomu nie zaszkodziła, jednakże kształć w sobie dobre nawyki i zamiast słodkości pozwól sobie na owoce, które przyniosą ci o wiele więcej korzyści.
Po porodzie aktywnie spędzaj czas. Jeśli pozwala na to pogoda, jak najczęściej wychodź z dzieckiem na spacery, zaś w domu poświęcaj mu czas na zabawę. Wyeliminuj wszelkie fast-foody oraz żywność mocno zmodyfikowaną, a także produkty dostępne w cukierni, zwłaszcza ciasta z kremem. Karmienie piersią i dieta w tym okresie stosowana w dużej mierze przyczyni się do utraty zbędnych kilogramów. Gdy maluch będzie miał rozszerzaną dietę, staraj się posiłków dla malca nie podjadać. Zazwyczaj są one wysoko kaloryczne, co niekorzystnie może wpłynąć na twoją wagę. Wiedz także o tym, że codzienne czynności w domu także ułatwiają spadek wagi.
Wiara czyni cuda
Jeśli bardzo pragniesz zgubić zbędne kilogramy i powrócić do formy sprzed ciąży, z pewności ci się to uda. Musisz być konsekwentna i uparcie wierzyć w to, że ci się uda. Pomocy szukaj w partnerze, rodzicach, rodzeństwie czy przyjaciółce – oni będą wspierać cię w momentach, kiedy będzie ci ciężko. Staraj się unikać rygorystycznych diet, które mogą spustoszyć twój organizm, przez co staniesz się zmęczona i wyniszczona.
Ważne w dążeniu do celu będzie planowanie dnia i codziennych obowiązków. Jednak, jeśli poczujesz, że sprawowanie opieki nad dzieckiem przychodzi ci z trudem, odczuwasz ciągłe zmęczenie – udaj się do lekarza. Być może cierpisz na depresję poporodową, które absolutnie nie ma nic wspólnego z lenistwem, a kłopotami na tle psychicznym w związku z nową rzeczywistością. Wówczas konieczna jest jak najszybsza interwencja psychologa lub psychiatry.
moja przyjaciółka urodziła rok temu. nie widać po niej nic! jak doszła do siebie po samej ciąży zaczęła ćwiczyć, biegać (wszystko z dzieciakiem), chodziła na basen. ostatnio przyznała sie jeszcze że zastąpiła słodycze sorbetami z Grycana. wygląda świetnie a czyje się jeszcze lepiej dzięki temu.