Kraków – najpiękniejsze miasto w Polsce

Kraków powinien być „pozycją obowiązkową” dla każdego Polaka oraz każdego zagranicznego turysty, który zawita do Polski. Miasto to po prostu trzeba zobaczyć. Wspaniała historia oraz mnogość zabytków czynią Kraków najpiękniejszym miastem w naszym kraju – przynajmniej jeśli chodzi o walory turystyczne.

Panorama Rynku Głównego w Krakowie

Kraków

Kraków należy do najstarszych polskich miast, które może się poszczycić ponad 1000-letnią tradycją. W latach 1296 – 1795, położone nad Wisłą miasto było stolicą Polski. Kraków był najważniejszym miastem w czasach świetności Państwa Polskiego, przez długie lata będąc także siedzibą władców i królów. Z czasów tych zachowały się liczne zabytki, które naprawdę warto zobaczyć.

Główną „arterią” turystyczną Krakowa jest Droga Królewska. Setki lat temu właśnie tą drogą wjeżdżali na koronację królowie. Dziś, przy Drodze Królewskiej znajdują się najważniejsze zabytki Krakowa tj. Brama Floriańska, Barbakan oraz liczne kościoły. Droga Królewska przechodzi również przez krakowski Rynek, a kończy się na Wzgórzu Wawelskim.

Przechodząc przez Rynek Główny, warto zrobić sobie dłuższy przystanek. Krakowski Rynek jest kwadratem o wymiarach 200 x 200 metrów, co czyni go jednym z największych rynków w Europie. Jego centralnym punktem są Sukiennice – średniowieczne miejsce handlu, powstałe w XIII wieku, gdzie do dzisiaj można kupić pamiątki z Krakowa. Nad Rynkiem górują wieże Kościoła Mariackiego, w którym można zobaczyć XV-wieczny, prawdopodobnie najpiękniejszy w Polsce, ołtarz, autorstwa Wita Stwosza.

Widok na Wzgórze WawelskieDroga Królewska kończy się Wzgórzem Wawelskim, na którym znajduje się Zamek Królewski – była siedziba władców Polski. Zamek ma ponad 7000 metrów kwadratowych powierzchni, a  jego zwiedzanie zajmuje wiele godzin (najlepiej zrobić to z przewodnikiem). Niemniej jednak, być w Krakowie i nie wiedzieć Wawelu… to jakby nigdzie nie być!

Na Wzgórzu Wawelskim stoi również Katedra św. Wacława i św. Stanisława, która była miejscem koronacji królów Polski. W jej podziemiach znajdują się krypty królów oraz bohaterów narodowych. Spoczywają tam m.in. Jan III Sobieski, Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki.

Kraków jest również pełen innych miejsc, które warto zobaczyć. XIV-wieczny Kazimierz, posadzone w miejsce murów miejskich Planty, dziesiątki kościołów i cmentarzy różnych religii, budynki Uniwersytetu Jagiellońskiego czy najstarsze w Polsce muzeum – Muzeum Czartoryskich, to tylko niektóre z nich. Na zwiedzanie Krakowa warto zarezerwować sobie przynajmniej 3-4 dni.

2 komentarze

  1. PRACASTALA.PL
  2. Daniel

Reply