Przygotowujemy menu na wesele
Aby goście dobrze bawili się na przyjęciu weselnym konieczne jest smaczne jedzenie. Zapewne nie znajdzie się żaden zadowolony uczestnik wesela, który na sali nie będzie miał co zjeść lub nie będzie niczego ciepłego. A zniesmaczeni goście gwarantują kiepską zabawę. Dlatego, aby ten szczególny dzień nie przeistoczył się w najgorszy, możliwy w życiu zadbaj o to, aby na weselnym stole panowało urozmaicenie i szeroki wybór potraw.
Co obecnie króluje na weselnych przyjęciach? Czym trzeba się kierować przy wyborze menu?
Aby stoły były zapełnione
Zazwyczaj goście weselni jedzą cały czas, stąd też na państwie młodych ciąży odpowiedzialność o zapewnienie odpowiedniej ilości dań na stole. Powszechnie panuje przekonanie, że ciepłe dania powinny być wnoszone na stół przynajmniej co dwie godziny. Zimne dania także powinny być regularnie donoszone, z kolei ciasta i owoce systematycznie uzupełniane. Przykładowe menu powinno składać się z przystawki, pierwszego dania, które stanowi zupa (najczęściej rosół lub niekiedy krem z kurek), drugiego dania (kilka gatunków mięs do wyboru w połączeniu z ziemniakami, frytkami, kaszą lub ryżem wraz z bukietem surówek). Potem przychodzi pora na bufet zimny, w skład którego wchodzą zimne przekąski, sałatki, galarety itp. Później bufet ciepły (flaczki lub barszcz z uszkami lub krokietami albo pasztecikami) oraz deseru (ciasta, lody).
Aby nie było nudno
Przygotowując weselne menu trzeba je tak opracować, aby każdy z gości miał możliwość wyboru. Warto wcześniej zrobić rozeznanie upodobań kulinarnych. Może zdarzyć się, że któryś z uczestników jest wegetarianinem, a więc z pewnością nie skorzysta nawet z najbardziej obfitej propozycji mięs. Dlatego w tym przypadku można zaserwować pieczonego camemberta lub kotlety sojowe zamiast tradycyjnego schabowego. Na wesele przybędą zagraniczni goście? Zaskocz ich i podaj na stół jakieś ich lokalne przysmaki.
Urozmaicenia ciąg dalszy
Bardzo fajną alternatywą jest przygotowanie stołu wiejskiego. Nie każdy bowiem ma możliwość spożywania wiejskich wędlin czy klasycznego chleba na zakwasie. Aby menu na stole weselnym nie sprawiało wrażenia ciężkostrawnego i tłustego, możesz z powodzeniem urozmaicić je o domowe pierogi, które w ostatnim czasie stanowią hit w restauracjach. Podobnie jest w przypadku serów – deska serów w połączeniu ze świeżymi warzywami oraz ziołami znajdzie niejednego smakosza. Wiadomo także, że nie ma dobrej zabawy bez odrobiny alkoholu. Jednak uwaga – nie wszyscy są smakoszami wódki, więc dobrze byłoby mieć na uwadze zaopatrzenie się w kilka rodzajów alkoholów albo po prostu w jeden, tylko że z nieco wyższej półki. Hitem w ostatnich czasach są także fontanny czekoladowe.
Diabeł tkwi w szczegółach
Wiadomo, że nawet najbardziej suto zastawiony stół nie będzie sprawiał tak dobrego wrażenia, jak bogato zastawiony i do tego pięknie przystrojony. Oczywiście wszystko z zachowaniem niezbędnego umiaru i rozsądku. Jedzenie powinno zostać podane w apetyczny sposób, soki i napoje zamiast w butelkach czy kartonach powinny być podane w dzbankach. Obsługa restauracji także powinna być zachęcająca, a więc czysto i estetycznie ubrana oraz z miłą aparycją. Nie sposób ominąć tu także umiejętności kelnerskich – niekiedy sztuką jest podawać dania na stół wśród szalejących na parkiecie gości.
Poproszę na wynos
Bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, w których ze stołu zniknie całe menu. Dlatego większość restauracji umożliwia młodej parze zabranie do domu tego, co nie zostało skonsumowane. Oczywiście lepiej jest to wcześniej ustalić, aby przez przypadek nie było zaskoczenia, kiedy personel kuchni po prostu to wszystko wyrzuci. Na koniec wesela warto mieć przy sobie odpowiednie pojemniki, aby opuszczającym salę gościom weselnym przekazać małe co nie co do domu.
Kilka słów o kosztach
Cena od osoby jest kształtowana przez wiele czynników. Wszystko zależy od wystroju sali, jej udekorowania, lokalizacji, personelu, a także od jakości potraw i tego, kto je przygotowuje. Zazwyczaj najdroższe ceny są windowane przez restauracje hotelowe, następnie firmy cateringowe, które przywożą jedzenie na salę weselną. Znacznie tańszymi kosztami będziemy mogli się zaskoczyć na wiejskich salach, gdzie w kuchni zatrudnione są kucharki z okolicznych miejscowości. Średnia cena za jedzenie wraz z obsługą kelnerską to koszt rzędu 130 do nawet 250 złotych za osobę. W tej cenie nie zawiera się koszt alkoholu, tortu oraz ciast i owoców.
Zanim zarezerwujesz salę…
Przed podpisaniem umowy z właścicielem lokalu dowiedz się kilku, bardzo ważnych szczegółów, aby uniknąć później zbędnych rozczarowań.
- czy do ceny wliczony został koszt tortu? (zazwyczaj dopłaca się około 500 złotych)
- czy do ceny wliczony został pierwszy toast z szampanem oraz powitaniem solą i chlebem?
- czy właściciel wliczał koszt ciast (dopłata około 600 zł), owoców (dopłata 300 zł) oraz napoje i soki?
- jeśli tak, to czy istnieją jakieś limity i jak wygląda sytuacja w momencie ich przekroczenia?
- czy w cenę wliczona została kawa i inne napoje gorące oraz czy istnieje możliwość zniesienia swojego alkoholu (zazwyczaj można oszczędzić około 30 procent niż w przypadku alkoholu z restauracji)
- czy cena obejmuje koszt dekoracji sali oraz stołów?
- Jaki jest koszt zorganizowania poprawin i jakie dania będą serwowane?
Jak widać wybór sali weselnej oraz przygotowanie menu przyjaznego gościom jest rzeczą niezwykle trudną. Warto w tej sytuacji odwołać się do for internetowych, gdzie opinie innych młodych par mogą znacznie ułatwić cały ten skomplikowany proceder.