Grzybica pochwy

Jest to bardzo krepujący problem, i niestety – dość powszechny u kobiet.

Grzybicą pochwy można się zarazić zarówno korzystając bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci nakładek na deskę, z toalet publicznych, korzystając z publicznych basenów, ale też przez kontakty seksualne z mężczyzna chorym na grzybicę męskich narządów płciowych.

Niestety, jest to najczęstsza kobieca dolegliwość, występuje aż u 75% kobiet przynajmniej raz w życiu. Przynajmniej – bo grzybica pochwy ma tendencję do nawrotów, zwłaszcza u osób, które nie doleczą jej do końca, lub nie leczą się wraz z zakażonym partnerem.

Objawy grzybicy pochwy

Grzybica pochwy objawia się świądem krocza, pienistymi, określanymi jako serowate upławami, białym nalotem na wargach sromowych.

Do tego dochodzi brzydki zapach wydzieliny z pochwy, pieczenie, zmiana flory bakteryjnej i pH, bóle podczas stosunków, spadek libido.

Powikłania

Nieleczona grzybica pochwy może skutkować poważnymi konsekwencjami, nawet bezpłodnością.

Na zakażenie grzybicze najbardziej narażone są osoby ciężarne, o osłabionej odporności i chore na cukrzycę.

Grzybica pochwy jest nie tylko przykrą dolegliwością, ale może przynieść poważne powikłania, gdy zakażona kobieta jest w ciąży. Dlatego tez tak ważne są w tym czasie regularnie kontrole ginekologiczne i dokładne, ścisłe leczenie antybiotykami dobranymi specjalnie na potrzeby kobiet ciężarnych, bezpiecznych dla nich.

Leczenie grzybicy pochwy

Grzybicę pochwy leczy się lekami dopochwowymi i ewentualnie wspomagając leczenie preparatami doustnymi, zawsze przepisanymi przez ginekologa.

Warto też regularnie robić irygację pochwy dostępnymi płynami aptecznymi, które przywracają naturalna florę bakteryjną.

Aby ustrzec się przed zachorowaniem, należy ściśle przestrzegać higieny miejsc intymnych, nie siadać na desce w publicznych toaletach, po wizytach w basenie dokładnie myć się żelem do higieny intymnej i osuszać krocze czystym ręcznikiem, jak również często zmieniać bieliznę – przewiewna i bawełnianą.

2 komentarze

  1. monika
  2. monika

Reply