Ile zarabiają najlepsi piłkarze świata?
Wielu młodych adeptów sztuki piłkarskiej, marzy aby osiągnąć niewiarygodne sukcesy czy to klubowe czy reprezentacyjne. Większość z nich już od najmłodszych lat znajduje sobie idoli, na których wzorują swoją grę, a także ich poczynania. Bacznie śledzą ich losy, a w dobie Internetu jest to bardzo ułatwione. Jednak niewielu małych piłkarzy wie, ile pieniędzy można zarobić kopiąc w futbolówkę na najwyższym światowym poziomie.
Najprawdopodobniej ich to nie interesuję, ale ich idole zarabiają horrendalne kwoty, które jak obliczono, mogłyby utrzymać nasz Sejm, Senat, a także Pana Prezydenta przez bagatela 1,5 roku.
Jak nietrudno się domyślić za takim sukcesem pieniężnym, jakim niewątpliwie są pensje światowej klasy piłkarze, stoi kilkanaście, lub kilkadziesiąt lat ciężkiej pracy. I w gruncie rzeczy, to nie łatwy kawałek chleba, gdyż aby osiągnąć ten wysoki poziom, oprócz samozaparcia i wielu treningów, trzeba mieć po prostu szczęście, które umożliwia piłkarzom przejście ze słabszego, do mocniejszego klubu.
Pora więc na zestawienie najbogatszych piłkarzy świata. Zestawienie uwzględnia zarobki w roku 2011:
- Lionel Messi – Fc Barcelona – 161 milionów złotych
- David Beckham – Los Angeles Galaxy – 155 milionów złotych
- Cristiano Ronaldo – Real Madryt – 146 milionów złotych
- Samuel Eto’o – Anży Machaczkała – 114 milionów złotych
- Wayne Rooney – Manchester United – 102 milionów złotych
Należy jednak wiedzieć, że sumy wymienione po wyżej to nie tylko dokonania czysto sportowe, ale i reklamowe. Aż ciężko uwierzyć, ile piłkarze zarabiają na reklamach, jak bardzo są rozpoznawalni i medialni. Najlepszym przykładem takiego człowieka, a zarazem gracza jest David Beckham, który kilka lat temu wyjechał za ocean i pomimo 37 lat na karku, stale notuje ogromne zyski, przede wszystkim ze względu na swój rozpoznawalny wizerunek. Większość piłkarzy ma podpisane kontrakty z firmami ich sponsorującymi. Najlepszy piłkarz świata – Lionel Messi ma kontrakt podpisany z firmą Adidas, która dostarcza mu sprzęt piłkarski na najwyższym światowym poziomie.
Dane zdobyte przez francuski magazyn „France Football” na temat zarobków piłkarzy, mogą wywołać zarówno oburzenie jak i podziwu ludzi, o różnym statusie społecznym. Odmienne opinie nie powinny dziwić, gdyż w dobie globalnego kryzysu, niektóre zawody zarabiają krocie, natomiast inni nie mają czego wrzucić do garnuszka. Kontratak zwolenników piłki, to najczęściej sugestia, że każdy może się wybić i zostać zawodowym piłkarzem, gdyż w myśl słów pewnego piłkarskiego trenera: „ Talent to 10%, ciężka praca 90%”.