Jak się gra w krykieta?

krykiet

Jak się gra w krykieta?

Krykiet to angielski sport drużynowy, polegający na rozgrywaniu meczy pomiędzy dwiema drużynami. W każdej gra po 11 zawodników. Znany był najprawdopodobniej już na przełomie XIII i XIV wieku. Uznaje się go za symbol brytyjskiej tradycji kolonialnej.

Mimo że nie jest już tak popularny, jak przed laty, ciągle jeszcze gra się w niego, zwłaszcza w tych krajach, które kiedyś były pod panowaniem brytyjskim.

Przepisy gry dopuszczają pewną dowolność. Dotyczy ona np. wielkości boiska czy wymiarów jego głównej części. Inne są ściśle określone, jak np. nazwy podstawowych pozycji zajmowanych przez graczy na boisku

Boisko to trawiasty owal długości ok. 200 metrów. W jego centrum znajduje się najważniejsze miejsce: pitch, czyli utwardzony pas ziemi. Na krótszych jego krańcach (linie crease) znajdują się bramki (wickets).

krykietGrę zaczyna miotacz (bowler) stojący na linii rzutu. Ma wcelować piłką do bramki usytuowanej się na przeciwległej linii. Dostępu do niej broni batsman z kijem do odbijania. Drugi batsman stoi obok bowlera. Podczas rzutu bowler nie może wyprostować ręki w łokciu, a piłka musi się odbić od ziemi przed batsmanem.

Batsman stara się odbić piłkę, a gdy to nastąpi – biegnie na przeciwległy kraniec boiska. Taki sam bieg wykonuje batsman stojący obok miotacza. Każda przebieżka batsmanów od linii do linii oznacza punkt dla ich drużyny. Batsmani mogą biegać między liniami, dopóki piłki nie przechwyci drużyna przeciwna. Tylko drużyna broniąca może zdobywać punkty. Jeśli bowler trafi w bramkę, batsman odpada z gry, a jego miejsce zajmuje kolejny zawodnik z drużyny.

W ten sposób każdy zostaje batsmanem. Jeśli wszyscy batsmani zostaną wyautowani, następuje zamiana: drużyna broniąca rzuca, ta, która rzucała, zaczyna zdobywać punkty. Za broniącym batsmanem stoi wicketkeeper, czyli łapacz drużyny rzucającej, którego rola polega na łapaniu tych piłek, które nie zostaną odbite, a nie trafią w wicket – i odrzucaniu ich do bowlera.

krykietNa całym boisku stoi pozostałych 9 graczy, którzy mają za zadanie przechwycenie odbitej piłki. Jednocześnie na boisku znajduje się więc 11 zawodników drużyny rzucającej i 2 batsmanów broniących i zdobywających punkty. Gdy bowler trafi w wicket po otrzymaniu piłki od wicketkeepera zanim broniący dobiegnie do przeciwległej linii, także oznacza to wykluczenie batsmana.

Wygrywa drużyna, która po zakończeniu gry ma więcej punktów. Liczenie punktów jest tak skomplikowane, bo jest bardzo wiele możliwości zdobywania runów i autowania batsmana.

Najczęstsze metody zdobywania punktów (runów) w krykiecie

 • Wybicie piłki poza pole. Jeśli odbita przez batsmana piłka uderzy w ziemię i opuści boisko, batsman zdobywa 4 runy. Jeśli odbita piłka przeleci boundary bez dotknięcia murawy, batsman zdobywa 6 runów.
 • Jeśli bowler przekroczy linię dzielącą pitch wzdłuż, rzuci piłkę niepoprawnie – oznacza to 1 run dla drużyny batsmana,
 • Jeśli po rzucie piłka opuści pitch – drużyna odbijająca zyskuje 1 run.
 • Jeśli piłka uderzy batsmana, a ten dobiegnie do przeciwległego wicketa, zdobywa run, choć nie odbił jej kijem.
 • Jeśli batsman dobiegnie do przeciwległego wicketa bez odbicia piłki, wykorzystując fakt, że wicketkeeper jej nie złapał, również zdobywa punkt.

Sposoby autowania bastmana

 • Przez złapanie piłki w powietrzu po odbiciu przez batsmana.
 • Batsman zamiast uderzyć pitkę kijem, uderza ją nogą, broniąc dostępu do bramki.
 • Jeżeli batsman wyjdzie za linię w celu odbicia piłki, ale chybi, wicketkeeper złapie ją i trafi w wicket.
 • Przez trafienie bramki w czasie, gdy batsman po odbiciu piłki biegnie do linii crease.
 • Kiedy batsman uderzy kijem w wicket przy próbie odbicia piłki.
 • Przez wykluczenie – jeżeli następny batsman nie pojawi się na miejscu wyautowane-go w ciągu 2 minut.
 • Teoretycznie każdy batsman do chwili wyautowania może zdobyć nieograniczoną liczbę punktów, mecz mógłby więc trwać w nieskończoność. Aby uniknąć takiej ewentualności, wprowadza się w meczu limit rzutów.

Gra w krykieta – podstawowe zasady

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=o786Vs7CYqY[/tube]

Reply