Biografia kardynała Jorge Mario Bergoglio, papieża Franciszka I
Wybór na nowego papieża argentyńskiego kardynała Jorge Mario Bergoglio na 266. papieża był – o czym mówili wszyscy, ogromnym zaskoczeniem. Kardynałowie na konklawe wykazali się sporą odwagą, wybierając papieża z dalekiego kraju, ba, z innego kontynentu, z zupełnie inną niż europejska kulturą.
Jaki jest nowy papież? Jak wyglądało do tej pory jego życie? Dzisiaj mamy dla was kilka informacji związanych z biografią papieża Franciszka I.
Biografia papieża Franciszka I
Jorge Mario Bergoglio przyszedł na świat 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires w Argentynie. Nie jest jednak rodowitym Argentyńczykiem – jego rodzice byli włoskimi imigrantami, którzy przemierzyli Ocean w poszukiwaniu lepszego życia. Zanim przyszły papież zaczął studia teologiczne i filozoficzne, studiował… chemię, co wśród osób duchownych zdarza się rzadko. Po zdobyciu dyplomu z chemii zaczął studia w seminarium w Villa Devoto koło Buenos Aires.
W 1958 roku wstąpił do zakonu jezuitów i tam kontynuował swoją naukę. Będąc w Chile, w trakcie nowicjatu, zajmował się pogłębianiem swojej wiedzy humanistycznej, w Colegio Maximo San José w San Miguel koło Buenos Aires obronił licencjat z filozofii, w Colegio de la Immaculada w Santa Fe studiował literaturę oraz psychologię, a w Colegio del Salvador w Buenos Aires teologię. Jest więc wszechstronnie wykształcony i posiada umysł otwarty zarówno na nauki ścisłe, jak i humanistyczne.
Święcenia kapłańskie Jorge Bergoglio przyjął 13 grudnia 1969 roku, natomiast ostatnią profesję złożył 4 lata później – w kwietniu 1973 roku. Miał wówczas 33 lata. Piastował stanowisko mistrza nowicjatu w Villa Barilari, profesora Wydziału Teologii i rektora Colegio Maximo San Jose w San Miguel, pełnił też funkcję prowincjała Argentyny w latach 1973-1979.
W maju 1992 roku mianowany został biskupem pomocniczym Buenos Aires. 5 lat później, w 1997 został arcybiskupem-koadiutorem Buenos Aires, a rok później, po śmierci kardynała Antonio Quarracino, objął rządy w tej archidiecezji.
W 1998 roku, w listopadzie, zaczął dodatkowo sprawować stanowisko ordynariusza dla wiernych rytów orientalnych, mieszkających w Argentynie. Sprawował też funkcje Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Argentyny, a także wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny.
Kardynałem został w lutym 2001 roku, wyniesiony do tej godności przez Jana Pawła II. Otrzymał wówczas tytuł prezbitera San Roberto Bellarmino.
W czasie konklawe w 2005 roku, po śmierci Jana Pawła II, był jednym z potencjalnych kandydatów do zostania nowym papieżem, jednak wówczas zdobył drugie miejsce, tuż po kardynale Ratzingerze.
Jako kardynał był członkiem kilku dykasterii Kurii Rzymskiej. Były to Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Kongregacja ds. Duchowieństwa, Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Papieska Rada ds. Rodziny oraz Papieska Komisja ds. Ameryki Łacińskiej.
Jaki jest nowy papież Franciszek I?
To wielki intelektualista, znający kilka języków, mający równocześnie opinię serdecznego kapłana i bardzo skromnego człowieka. Zrezygnował z mieszkania w biskupim pałacu, nie jeździł limuzyną, ale autobusami, co nie jest typowe dla hierarchów kościoła. Ciekawostką jest, że często także sam sobie gotował.
To również zdecydowany konserwatysta. Opowiada się przeciwko aborcji i eutanazji, a także otwarcie potępia homoseksualne związki małżeńskie oraz prawo do adopcji dzieci przez homoseksualistów, gdyż jest to – jego zdaniem – dyskryminacja dzieci. Równocześnie jednak naucza o konieczności dla osób o innej orientacji homoseksualnej.
Kładzie również duży nacisk na problemy ubóstwa, zwracając szczególną uwagę na przemianę serc bogatych, która przynosi więcej skutków niż działania polityczne.
Ciekawostki na temat nowego Ojca Świętego znajdziesz tutaj.
Papież nie jest konserwatystą – po prostu konsekwentnie realizuje GŁÓWNE założenia wiary katolickiej. Każde naruszenie tych zasad – m. in. ” nie zabijaj”, „idźcie i rozmnażajcie się ” sprzeciwia się woli Bożej i burzy sens katolicyzmu. To są kamienie węgielne wiary i żaden Papież ten, czy inny ich nie złamie.
Papież Franciszek jest konserwatystą w dziedzinie moralności i doktryny katolickiej, ale jak prawie każdy Argentyńczyk, jest liberałem jeśli chodzi o sprawiedliwszy podział dóbr i prawo do godnego wynagrodzenia robotnika. To oznacza, że Bergoglio jest odzwierciedleniem Jana Pawła II pod każdym niemal względem. Mam sporą wiedzę o Argentynie i Chile, bo przebywałem w dokładnie tych miejscach, gdzie nowy Papież. Są to kraje głęboko niesprawiedliwe. To nie tajemnica, że cała Argentyna jest w rękach 32 rodzin. Olbrzymie latyfundia, z tej przyczyny, leżą odłogiem. Wybór papieża, który wie co to nędza, jest zatem dla ludzkości wielkim błogosławieństwem!