Kim jest nowy papież – Franciszek I?

Franciszek I

Kim jest nowy papież – Franciszek I?

W drugim dniu konklawe kardynałowie dokonali wyboru. Nowym papieżem został kardynał Jorge Mario Bergoglio był on arcybiskupem Buenos Aires. Ma 76 lat, studiował chemię, literaturę i psychologię. To pierwszym w historii Kościoła katolickiego jezuita wybrany na papieża. Przyjął on imię Franciszek.

Kardynał Bergoglio dał się poznać jako głęboko wierzący, uduchowiony i skromny człowiek. Kardynałem mianował go w 2001 roku papież Jan Paweł II. Nowy kardynał przekonał Argentyńczyków, by nie przyjeżdżali na ceremonię do Watykanu, a pieniądze, które wydaliby na podróż, przekazali biednym. Unikał luksusu, dlatego też nie przeprowadził się do biskupiej rezydencji.

Jorge Mario Bergoglio kładzie nacisk przede wszystkim na duchową stronę chrześcijańskiego powołania. Nowy papież pokazał się światu godzinę po tym, jak nad kaplicą Sykstyńska ukazał się biały dym, obwieszczający wybór papieża.  Kiedy wyszedł na balkon Bazyliki Świętego Piotra, powiedział: „Zdaje się, że kardynałowie znaleźli papieża na końcu świata”. Następnie pomodlił się z tłumem za papieża-emeryta Benedykta XVI. Udzielił błogosławieństwa „Urbi et orbi”.

Franciszek I jest pierwszym papieżem spoza kontynentu europejskiego. Wybór kandydata z Ameryki Południowej nie powinien budzić zdziwienia – już poprzednik nowego papieża, Benedykt XVI, określił ten kontynent mianem „kontynentu nadziei”, a komentatorzy w ostatnich tygodniach wielokrotnie zauważali, iż przyszedł czas, aby docenić Kościół także poza Starym Kontynentem.

Pierwszy wpis nowego papieża na Twitterze:

Franciszek I
Kardynał  Bergoglio przez lata oddawał się  pracy duszpasterskiej – nauczał młodych księży w Ameryce Łacińskiej. Jak twierdzi jego oficjalny biograf Sergio Rubia wykazał się w swojej posłudze polityczną bystrością i osobistym spokojem i opanowaniem. Osobisty styl nowego papieża ma być przeciwieństwem watykańskiego splendoru.

Washington Post o nowym papieżu napisał: „Książę Kościoła, który wybrał skromne mieszkanie zamiast pałacu arcybiskupa i nie jeździł limuzyną z szoferem, tylko autobusem. I sam sobie przygotowywał posiłki”.

Reply