Franciszek I – ciekawostki

Franciszek I

Franciszek I – ciekawostki

Wybrany 13 marca 2013 roku o godzinie 19:10 na nową głowę kościoła kardynał Jorge Mario Bergoglio, obecnie papież Franciszek, budzi ogromną ciekawość. Nie wymieniano go wśród faworytów, pochodzi z Argentyny, a wiec odległego kraju na innym kontynencie, o innej kulturze, oczy Europejczyków rzadko więc zwrócone były w jego stronę. Jaki więc jest papież Franciszek prywatnie? Jakie ma zainteresowania? Czy będzie papieżem, który ma szansę zmienić Kościół na świecie i wzbudzić na nowo wiarę w sercach ludzi?

Dzisiaj mamy dla was kilka ciekawostek na temat papieża Franciszka, związanych zarówno z jego kapłaństwem, jak i zainteresowaniami. Zapraszamy do lektury.

Ciekawostki na temat papieża Franciszka

 • Papież Franciszek w chwili wyboru na papieża miał 76 lat. Posługę kapłańską pełni już od półwiecza. To pierwszy w historii jezuita pełniący funkcję papieża, a także pierwszy w historii papież z Ameryki Południowej. Ma to ogromne znaczenie dla Kościoła katolickiego – „kontynent nadziei” charakteryzuje się bowiem ożywioną wiarą i bardzo mocnym katolicyzmem. Na chwilę obecną to tam bije serce Kościoła. Wybór papieża spoza Europy podkreśla także fakt, że Kościół to nie tylko Stary Kontynent, ale cały świat.
 • Wybierając imię Franciszek, nowy papież odwołał się do postaci Franciszka z Asyżu, świętego  którego życie pełne było wyrzeczeń i miłości do całego otaczającego świata – w tym do najuboższych. Można więc wyciągnąć wnioski, że właśnie troską o los najuboższych przepełniony będzie jego pontyfikat.
 • Nowy papież był jednym z najstarszych kardynałów na konklawe, dodatkowo nie w pełni zdrowym. Ma tylko jedno zdrowe płuco – część prawego stracił po zapaleniu płuc, które przeszedł w wieku 21 lat, tuż po wstąpieniu do seminarium.
 • Mimo iż papież Franciszek jest Argentyńczykiem, ma włoskie korzenie – jego rodzice byli włoskimi imigrantami, którzy przybyli do Buenos Aires i tutaj postanowili wychować piątkę swoich dzieci. Jego ojciec był zwykłym człowiekiem – pracownikiem kolei. Zanim jednak młody Jorge wstąpił do zakonu jezuitów, studiował chemię i otrzymał tytuł technika chemika. Dopiero później, 11 marca 1958 roku, w wieku 22 lat, zdecydował się rozpocząć życie zakonne.

rodzina Bergogliów

 • Franciszek jest też poliglotą – biegle mówi po hiszpańsku, włosku i niemiecku.
 • Nowego papieża cechuje ogromna skromność – długo odmawiał przyjęcia kościelnych zaszczytów, a gdy został mianowany biskupem pomocniczym, nie chciał mieszkać w Pałacu Biskupim, nie przyjął przysługującej mu limuzyny biskupiej, wybierając jako środek transportu… autobus.

bergoglio w autobusie

 • Biskupem pomocniczym Buenos Aires został mianowany przez papieża Jana Pawła II 20 maja 1992; miał wówczas 55 lat. Jego zawołaniem biskupim są słowa „Miserando atque eligendo” – „Litując się i wybierając”.
 • Kiedy w 2001 roku w Rzymie Jan Paweł II nadawał mu kapelusz kardynalski – Bergoglio prosił rodaków, by nie jechali z nim świętować, a pieniądze te przeznaczyli na biednych.
 • W 2001 r. wsławił się swoją wizytą w hospicjum, podczas której umył i ucałował stopy 12 pacjentów z AIDS.
bergoglio w hospicjum

Wizyta kardynała Jorga Bergoglio w hospicjum

 • Był mocnym kandydatem już w czasie poprzedniego konklawe po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, jednak ponoć prosił kardynałów, by go nie wybierali, mówiąc „Błagam, chcę umrzeć w swojej kurii”.
 • Nowy papież jest fanem piłki nożnej. Kibicuje występującemu w rodzimej ekstraklasie klubowi San Lorenzo de Almagro. Klub ten został założony przez lokalnego duchownego, ojca Lorenzo Massę. Duchowny ten pozwolił dzieciom grać w piłkę na kościelnym dziedzińcu. W 2008 roku kardynał Jorge Bergoglio uczestniczył we mszy świętej z okazji setnej rocznicy utworzenia klubu. San Lorenzo zajmuje na chwilę obecną dopiero 12. miejsce w Primera Division, jednak zawodnicy oznajmili, iż mając papieża po swojej stronie, mogą rozpocząć marsz w górę tabeli.
Papież - kibic

Papież – kibic

One Response

 1. kinia

Reply