Rasy psów: owczarek szkocki collie

pies

Rasy psów: owczarek szkocki collie

Owczarek szkocki, czyli collie jest to rasa psa od stuleci hodowana w Szkocji (stąd też nazwa). Jest on najbardziej rozpowszechnioną rasą  angielskich  psów pasterskich, także ze względu na kultową postać Lassie stworzoną przez merykańskiego pisarza Erica Knighta.

Nazwa „collie” pochodzi od owiec o czarnych głowach (colleys), których ten pies początkowo pilnował.

Ciekawostki na temat owczarka collie

Postać psa, którą możemy obserwować dzisiaj, owczarek szkocki zyskał prawdopodobnie dzięki krzyżówce charta rosyjskiego i irlandzkiego setera.

seter

Seter irlandzki

chart

Chart rosyjski

Z powodu zimnego i surowego klimatu Szkocji posiadł on długą, gęstą sierść, która chroniła go przed zimnem. Owczarek szkocki bardzo szybko i chętnie się uczy, jest szybki, bardzo wytrwały, ma wrodzoną zdolność do pilnowania oraz zaganiania stada. Właśnie dzięki tym cechom, połączonym z miłym, ładnym i imponującym wyglądem, collie stał się bardzo popularny nie tylko wśród środowisk pasterskich, ale także wśród zwykłych ludzi. Bardzo łatwo przywiązuje się on do człowieka, do rodziny, dzieci i wzorowo strzeże obejścia.

Owczarek szkocki występuje w dwóch odmianach. Oprócz powszechnie znanej wersji długowłosej istnieje również odmiana krótkowłosa, która jest obecnie rzadkością. Jedyną różnicą między dwoma odmianami jest tylko szata, która u krótkowłosego jest mocna, gęsta i koniecznie krótka.

owczarek krótkowłosy

Owczarek szkocki collie krótkowłosy

Główne cechy rasy

Owczarek szkocki collie jest psem pasterskim, dlatego też jego budowa musi łączyć siłę z aktywnością.Pies tej rasy nie może być zbyt ciężki, by mógł szybko biegać. Obserwując collie od razu zauważymy, że są one połączeniem inteligencji i wdzięku. Ich ruchy są płynne, a futro bardzo obfite, wymagające starannej pielęgnacji.

Czaszka owczarka collie jest dość płaska, miernie szeroka. Zwęża się ona stopniowo ku oczom. Gdy chcemy ocenić psa powinniśmy zwrócić uwagę na jego wielkość. Pysk nie może być płaski, słaby lub bardzo spiczasty. Bez względu na umaszczenie nos powinien być czarny.

Dorosły collie powinien ważyć około 20 do 29 kilogramów, natomiast suki 18 do 25 kilogramów. Wzrost mierzony w kłębie u psa wynosi od 56 do 61 cm, a u suki 51 do 56 cm.

Futro

Sierść owczarka collie powinna być bardzo gęsta, a tak zwane włosy pokrywy powinny być szorstkie w dotyku. Podszycie włosa jest zaś miękkie i bardzo zwarte. Cechą charakterystyczną tej rasy jest bardo obfita grzywa i kołnierz. Pysk i uszy są natomiast krótko owłosione, tak samo jak obszar poniżej stawu skokowego. Ogon collie jest zawsze puchaty, z długim futrem.

Wadą u collie jest posiadanie jedwabistego, miękkiego lub falistego owłosienia.

Reply