Jak ćwiczyć, żeby schudnąć?

ćwiczenia aerobowe

Jak ćwiczyć by schudnąć?

Wreszcie udało ci się zrealizować swoje postanowienie, zapisałaś się do klubu fitness, regularnie uprawiasz jogging, jeździsz na rowerze, chodzisz na basen lub w inny sposób pracujesz nad swoją sylwetką. Niestety pomimo regularnych ćwiczeń twoja waga nadal stoi w miejscu. Pojawia się zniechęcenie i zniecierpliwienie, bo twoje wysiłki idą na marne. Sprawdź co może być przyczyną tego, że nie widać efektów ćwiczeń.

 

Kłopoty ze zrzuceniem nadmiernych kilogramów mogą być wynikiem zaburzeń gospodarki hormonalnej, ale nie tylko. Bardzo często przyczyną tego są też nasze błędy, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy.
Oto typowe błędy jakie popełniamy podczas odchudzania:

 

1. Złe odżywianie

Przestajemy chudnąć, gdy jemy zbyt dużo. Kiedy zaczynamy intensywnie ćwiczyć powoduje to, że mamy większe łaknienie. Często nie zauważamy, że nasze porcje posiłków zrobiły się nagle prawie dwa razy większe, a pomiędzy nimi zapychamy się różnymi przekąskami. W takiej sytuacji nie dziwmy się więc, że waga stoi w miejscu…

Czasami postępujemy na odwrót, czyli intensywnie trenujemy i głodzimy się, wierząc, że dzięki temu szybko uzyskamy wymarzoną sylwetkę. Jest to duży błąd, gdyż w takiej sytuacji metabolizm bardzo spowalnia i przestajemy chudnąć.

Kolejnym błędem jest ćwiczenie na pusty żołądek. Niektórzy myślą, że dzięki temu uda im się spalić więcej tłuszczu. Prawda jest jednak taka, że idąc głodnymi na siłownię tylko szybciej tracimy energię i opadamy z sił, przez co na treningu nie dajemy z siebie wszystkiego. Warto więc pamiętać o regularnych, zdrowych posiłkach.

Następnym błędem jest to, że kiedy ćwiczymy zaczynamy usprawiedliwiać swoje niezdrowe zachcianki na rzeczy tłuste, słodkie itd. Wybieramy się na trening, podczas którego spalamy około 500 kalorii, a wracając do domu kupujemy tłustego pączka lub tabliczkę czekolady, która jak wiadomo jest bardzo kaloryczna. Postępując w ten sposób na pewno nie uda nam się osiągnąć celu.

 

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=y_-VH87yRXA[/tube]

 

nordic walking2. Niewłaściwy trening

Jeśli od kilku miesięcy twój trening wygląda dokładnie tak samo, nic dziwnego, że nie tracisz zbędnych kilogramów. Nasze mięśnie szybko przyzwyczajają się do ćwiczeń i wyzwań jakie im stawiamy. Dlatego najlepiej jest co kilka tygodni zmieniać plan treningowy i urozmaicać nasze ćwiczenia wprowadzając coś nowego.

Przyczyną wagi, która stoi w miejscu może być też kiepska forma aktywności. Wiadomo, że lepiej, gdy spacerujemy niż np. jeździmy codziennie do pracy autobusem czy samochodem. Jednak nie oszukujmy się, przez same spacery nie spalisz dużej ilości kalorii. Jeśli chcemy schudnąć nasza aktywność fizyczna musi wymagać większego zaangażowania i wysiłku.

Złym pomysłem jest też, gdy rezygnujemy z treningu siłowego. Trening aerobowy jest bardzo ważny i niezbędny, aby tłuszcz był spalany równomiernie, jednak nie mniej ważne jest budowanie tkanki mięśniowej.  Trening siłowy doskonale rzeźbi nasze ciało, a także wzmacnia mięśnie i stawy.

Wiele osób zbyt mocno skupia się na jednej partii ciała. Myślimy, że robiąc codziennie po sto przysiadów lub brzuszków, nasze uda i brzuch nagle staną się umięśnione i doskonałe. Niestety, ale nie działa to w ten sposób. Tłuszcz spalamy równocześnie z całego ciała, nawet wtedy, gdy skupiamy się na jednym obszarze naszego ciała. Urozmaicajmy więc ćwiczenia, a efekt na pewno się pojawi.

3. Brak odpoczynku

Życie w pośpiechu, dużo pracy i obowiązków sprawia, że nie mamy czasu na odpoczynek i niezwykle ważny dla organizmu sen. Kiedy zarywamy noce, poziom hormonu sytości – leptyny znacznie spada, z kolei wzrasta poziom hormonu greliny, czyli hormonu głodu. Jeśli więc nie śpisz wystarczająco długo i nie dajesz organizmowi możliwości do zregenerowania się przez cały dzień będzie ci towarzyszył głód, a szczególnie ochota na węglowodany.

4. Przewlekły stres

Ciągły stres jest powodem nadmiernej produkcji kortyzolu. Hormon ten wpływa destrukcyjnie na tkankę mięśniową i przyczynia się do gromadzenia tkanki tłuszczowej w obrębie talii oraz szyi. Rezultaty są więc takie: mniej mięśni, więcej tłuszczu i powolny metabolizm, a to wszystko oznacza, że waga pomimo ćwiczeń nie zmienia się. Warto więc popracować nad swoim stresem.

 

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=7o1HuzkF3dI[/tube]

Reply