Ćwiczenia aerobowe
O tym, w jaki sposób powinno się ćwiczyć, aby osiągnąć jak najlepsze efekty, pisze się i mówi wiele, zwłaszcza obecnie, kiedy coraz większa liczba osób zaczyna troszczyć się o swoje zdrowie i aktywnie spędzać czas. Jak ćwiczyć, aby osiągnąć najlepsze rezultaty? Od którego treningu – siłowego czy aerobów – najlepiej zaczynać? Takie i podobne pytania na pewno zadaje sobie codziennie wielu z was.
Dzisiaj wyjaśniamy część wątpliwości związanych z kolejnością wykonywania ćwiczeń – zapraszamy do lektury.
Ćwiczenia na redukcję tkanki tłuszczowej
Generalnie uważa się, iż trening mający na celu redukcję tkanki tłuszczowej najlepiej jest przeprowadzać w następującej kolejności: ROZGRZEWKA, TRENING SIŁOWY, ĆWICZENIA AEROBOWE.
Oczywiście należy zacząć od rozgrzewki, która powinna trwać około 5-10 minut, gdyż dzięki niej przygotujemy dobrze mięśnie do późniejszych ćwiczeń i efektownego spalania zbędnych kalorii. Może to być kilka minut na steperze czy orbitreku czy na bieżni – wybierz takie ćwiczenia, które najbardziej Ci odpowiadają.
Po rozgrzewce należy skupić się przede wszystkim na ćwiczeniach siłowych – nasze pracujące mięśnie będą pobierały wtedy energię z węglowodanów.
Dopiero na koniec zacznijmy trening cardio – rozgrzane w trakcie treningu siłowego mięśnie od pierwszych minut ćwiczeń aerobowych będą spalały tkankę tłuszczową, co dodatkowo pozwoli na ich skrócenie – organizm zaczyna wykorzystywać tłuszcz do produkcji energii po mniej więcej 15-20 minutach lekko umiarkowanego wysiłku tlenowego.
Ćwiczenia na masę
Jeżeli zależy nam na zbudowaniu mięśni, kolejność ćwiczeń lepiej odwrócić. Oczywiście na początek jak zawsze należy wykonać rozgrzewkę, ale tuż po niej już niezbyt forsowne ćwiczenia aerobowe, stanowiące niejako przedłużenie rozgrzewki, a dopiero na koniec ćwiczenia siłowe. Aeroby nie powinny być tutaj zbyt intensywne głównie dlatego, iż mogą przyczynić się do zbyt dużej straty białka, spalanego podczas wysiłku. Jeżeli ktoś chce zbudować masę, potrzebuje białka do wzrostu mięśni, nie może więc pozwolić sobie na jego zbyt duży ubytek w czasie ćwiczeń.
Dlatego właśnie lepiej zrezygnować z intensywnych aerobów po treningu siłowym, a dodatkowo po zakończeniu ćwiczeń spożyć bogaty w węglowodany i białko posiłek, wspomagający regenerację mięśni i wywołanie efektu anabolicznego. W innym wypadku możemy niepotrzebnie spowolnić osiąganie przyrostu masy, na którym nam zależy.
Ćwiczenia poprawiające ogólną wytrzymałość i kondycję
W sytuacji, gdy chcemy wzmocnić swój organizm, poprawić kondycję i sprawność, a także zachować zdrowie, najlepiej, jeżeli postawimy na różnorodność. Możemy mieszać ćwiczenia aerobowe z ćwiczeniami siłowymi – np. jednego dnia zaczynać od orbitreka czy roweru i bieżni, innego kończyć w ten sposób. Sprawi to, że nasza siła i wytrzymałość będą rozwijać się stopniowo, a dodatkowo trening nie będzie nudny.