Jazda na rolkach – początki

jazda na rolkach

Jazda na rolkach – początki

Jazda na rolkach to doskonały sposób na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej, ale także fantastyczna zabawa. Nie ma znaczenia ile masz lat i jakiej jesteś płci. Na rolkach może jeździć każdy. Choć początki nauki jazdy na rolkach mogą być wyczerpujące, to z czasem dochodzi się do wielkiej wprawy.

Wystarczy tylko znać podstawy, które pomogą wypracować swój styl jazdy na rolkach.

Rady dla początkujących rolkarzy

Oto kilka cennych rad dla początkujących:

 • Strój: Do jazdy na rolkach najlepiej jest założyć wygodne ubranie, które nie będzie krępowało naszych ruchów. Może to być dres czy elastyczne getry i jakaś koszulka bawełniana. Najważniejsze jest to, abyśmy mogli się swobodnie poruszać.
 • Ochraniacze: Nawet zawodowi rolkarze zakładają ochraniacze, bowiem nigdy nie wiadomo, co możemy spotkać na naszej drodze. Tym bardziej na pierwsze jazdy na rolkach warto je założyć. Będą one nas chroniły podczas upadków, zwłaszcza nasze łokcie i kolana, które mogłyby doznać wówczas niemałych urazów.
 • Kask: Przydatny podczas jazdy na rolkach jest kask. Ma on za zadanie chronić naszą głowę, jeśli zdarzyłoby nam się upaść. Warto się w niego zaopatrzyć, jeszcze zanim zaczniemy naszą przygodę z rolkami.
 • Rolki: Rolki należy dobrze i dość ciasno zasznurować, aby nasze kostki były w nich sztywne i stabilne podczas jazdy, a noga nie ślizgała się w nich. Klamry rolek również powinny być dobrze zapięte. Dopiero wówczas ten sport będzie dla nas bezpieczny.
 • Miejsce: Doskonała do jazdy na rolkach jest płaska, równa nawierzchnia. Może to być puste boisko szkolne, gdzie nikt nie będzie nam przeszkadzał podczas nauki mało uczęszczana uliczka czy kawałek asfaltu.
 • Ćwicz równowagę: Zanim jeszcze wyjdziesz w rolkach na ulicę, najpierw poćwicz nieco utrzymywanie równowagi. Załóż rolki na nogi i spróbuj w nich stanąć bez trzymania i podpierania się. Poćwicz to kilka razy, dzięki temu nauczysz się trzymać równowagę i będziesz gotowy na pierwszą przejażdżkę.
 • Postawa ciała: Odpowiednia postawa ciała pozwoli Ci szybko nauczyć się jazdy na rolkach. Nogi powinieneś mieć lekko ugięte w kolanach i trzymać je możliwie jak najbliżej siebie, stopy rozstawione na szerokość ramion, tułów wyprostowany, a ręce powinny poruszać się swobodnie wraz z ruchem nóg.
 • Ruchy rolek: Wielu ludzi sądzi, że na rolkach jeździ się poruszając nogami do przodu i do tyłu, co jest oczywiście błędem. Rolkami należy wykonywać ruchy na boki, dzięki czemu jazda jest efektywna. Nogi powinny wykonywać ruchy na zewnątrz na przemian, szybciej lub wolniej, w zależności od wprawy rolkarza.
 • Skręty: Aby wykonać skręt na rolkach, należy przenieść ciężar ciała na tę nogę, która jest po wewnętrznej stronie skrętu, w przypadku lekkiego zakrętu. Jeśli chodzi o większy skręt, to najlepiej jest wykonać nogami tak zwaną przeplatankę, a więc na zmianę przestawiamy nogi w kierunku strony, w którą chcemy skręcić.
 • Hamowanie: Kiedy chcemy się zatrzymać, możemy użyć tylnego hamulca, która posiadają rolki. Wystarczy wówczas przechylić rolkę z tylnym hamulcem lekko do tyłu, aby zatrzymać się. Jeśli w naszych rolkach nie ma hamulca, wówczas powinniśmy ustawić jedną rolkę z tyłu prostopadle do drugiej, a następnie przenosić na nią ciężar ciała.

To są podstawowe zasady, o jakich powinien pamiętać każdy początkujący rolkarz. Kiedy już opanujesz jazdę do przodu, hamowanie i skręcanie, to bez problemu będziesz również jeździł w tył, przeplatał nogi czy wykonywał jakieś akrobacje. Jeśli chodzi o jazdę na rolkach, to nie da się jej nauczyć teoretycznie. Praktyka czyni mistrza, a zatem trzeba możliwie jak najczęściej zakładać na nogi rolki i jeździć.

Jazda na rolkach dla początkujących – filmy

Podstawy jazdy na rolkach przedstawia poniższy film – zachęcamy do obejrzenia.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=mDfZ6MTHmPs[/tube]

 

Kurs jazdy na rolkach dla początkujących.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=UcH0wazTFo0[/tube]

One Response

 1. lilka

Reply