Kurs spadochronowy

Kurs spadochronowy

Kurs spadochronowy

13 października – oto data wiekopomna dla skoków spadochronowych, albowiem tego dnia, mniej więcej o godzinie 14 (czasu polskiego) –  42 letni Austriak FELIX BAUMGARTNER skoczy z wysokości 36 tysięcy metrów nad poziomem morza na ziemię (granica kosmosu).

Mało tego, chłopak ma zamiar pobić rekord (dotychczasowy ustanowiony przez Josepha Kittingera w 1960 roku) i przekroczyć barierę dźwięku (przy próbach skakania z wysokości 30 tysięcy metrów się ta sztuka nie udała, bo zabrakło raptem pół macha).

Zaintrygowany – żaden problem, bo w zasadzie każdy może zostać skoczkiem spadochronowym i cieszyć się przyjemnością jakie daje niebo, przy tym wcale nie trzeba być członkiem elitarnego komando w wojsku. Dla chcących spróbowania „bujania w obłokach” do wyboru jest kilka szkół, kursów w Polsce z czego najbardziej popularne są

  • 1)     dostępna dla chętnych na „AFF.COM.PL”
  • 2)      A także certyfikowana – SKYDIVE.PL

Generalnie kursy spadochronowe – zwane skrótowo – AFF, to dość łatwy i efektywny sposób aby stać się w pełni samodzielnym skoczkiem spadochronowym. Co ciekawe, ażeby uczestniczyć w szkoleniach, wystarczą zaledwie badania lotniczo lekarskie kl. III (jednym z orzeczników jest Dr nauk med. Janusz Jachimowicz z kliniki Alergo – Med. Konieczność posiadania badań lekarskich odnawianych co 3 lata nakłada prawo lotnicze na mocy ustaleń – JAR FCL.3. Po zrobieniu badań i uzyskaniu zgody, wystarczy już tylko umówić się w jednej ze szkół na termin kursu, który obejmuje szkolenie teoretyczne oraz minimum 7 skoków odbytych wraz z instruktorem.

Co ciekawe z konieczności przeprowadzania jakichkolwiek badań medycznych w myśl JAR FCL.3 , całkowicie zwolnieni są lotniarze i paralotniarze, albowiem „załatwili” sobie w trakcie powstawania przepisów że : „Ten kto amatorsko lata na lotni bądź paralotni, nie musi mieć żadnych zezwoleń lekarskich do wykonywania lotów.”. Wyjątkiem od tej reguły są instruktorzy lotniarstwa, paralotniarstwa i motolotniarstwa, a także uczestnicy zawodów paralotniarskich i lotniarskich.

Generalnie konieczność posiadania badań lekarskich klasy III prawo wymaga także od : dyspozytorzy lotniczy, kontrolerzy ruchu lotniczego.

W zasadzie nie ma się co bać przystąpienia do badań, niemniej warto wiedzieć o kilku rzeczach dyskwalifikujących, jak np. :

  •  Zaburzenia psychiczne
  • uzależnienia absolutnie
  • stwardnienie rozsiane
  • stwardnienie powrózków bocznych rdzenia kręgowego.

Jako że powyższe choroby nieodwołalnie dyskwalifikują kandydatów na skoczków spadochronowych w każdej klasie. Tym niemniej bywa też, że przeszkodą może być brak umiejętności rozpoznawania barw (np. Daltonizm) – który ma znacznie dla kontrolerów ruchu lotniczego, a także pilotów klasy I i II, a nawet instruktorów lotni i paralotni. Przeszkodą też bywa schorzenie narządów ruchu, które sprawi iż operowanie przyrządami sterującymi nie byłoby możliwym.

Uwaga – potencjalnych kandydatów może zdyskwalifikować także znacząca otyłość !  

 To tyle „straszenia” – tym niemniej wielką przygodą jest szybowanie w przestworzach o czym mogą świadczyć nawet wyczyny najlepszego polskiego skoczka – pułkownika Kozieła.

Uwolnijmy się od spraw przyziemnych i skaczmy – to cieszy!

Reply