Indie Zachodnie, czyli wyruszamy na Karaiby

Indie Zachodnie, czyli wyruszamy na Karaiby

Indie Zachodnie, czyli wyruszamy na Karaiby

Karaiby stanowią archipelag Wielkich i Małych Antyli, wyspy Bahama i Kajmany. Wyspy oddzielają Ocean Atlantycki od Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej.

Karaiby są terenem bardzo zróżnicowanym pod względem historycznym, religijnym, kulturowym czy politycznym. Na tamtejszej ludności największe piętno odcisnęło niewolnictwo, które wiązało się z ciągłymi wojnami, bitwami i piractwem.Najchętniej wybieramy Dominikanę, Barbados, Jamajkę i Kubę, co oczywiście nie znaczy, że Haiti czy Gwadelupa są mniej interesujące. Podróż samolotem jest długa i męcząca, wymagające międzylądowania. Lot trwa od 8 do 12 godzin.

Co nas ciągnie na Karaiby?

Z pewnością ciepły i wilgotny klimat. Obecność pięknych gór oraz rozległych plaż w towarzystwie lazurowego morza. Słońce, błękitne niebo i palmy sprzyjają relaksowi. Z uwagi na silne wiatry w okresie od czerwca do listopada, turystom nie zaleca się podróżowania na wyspy.

Karaiby zapewniają idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Wszechobecne są wypożyczalnie sprzętów, dzięki którym można surfować bez obaw, bez konieczności zabierania własnej deski. Miłośnicy żeglarstwa i nurkowania także znajdą tu coś dla siebie. Na prawdziwych pasjonatów oprócz raf koralowych czekają wraki galeonów.  A gdy chcemy zaczerpnąć nieco spokojniejszego wypoczynku możemy pograć w golfa, krykieta czy też polo.

Pora na zwiedzanie

Choć grzechem byłoby nie poleniuchować na pięknej plaży, to jednak wyspy oferują swoim turystom całą masę miejscowych zabytków i cudów przyrody. Mnóstwo jest twierdz, pałaców i domów arystokratów, jak również kolonialnych kościołów. Piękna karaibskich wysp nie trzeba wybitnie szukać. Wystarczy spojrzeć dookoła, jednak na szczególną uwagę zasługuje czynny wulkan na wyspie Montserrat, jaskinie na Portoryko, jamajskie góry czy dominikańskie lasy. Warto udać się na wycieczkę po wyspie, dzięki której można bliżej przyjrzeć się zdumiewającej roślinności. Przy odrobinie szczęście może uda się zobaczyć jakiegoś karaibskiego żółwia morskiego.

Muzyka i taniec

To jedne z najbardziej charakterystycznych cech tego regionu, pod ogólną nazwą muzyki afrokaraibskiej. Na wyspach chyba nie ma nikogo, kto nie umiałby tańczyć i śpiewać. I w tym zakresie jest widoczna różnorodność wysp i to, jak wiele jest w stanie zaoferować turystom. Wybierając się tu na wakacje dajmy się ponieść zabawie i emocjom podczas ulicznych tańców. Z pewnością będzie to niezapomniane przeżycie.

Rum i lokalne specjały

Będąc na Karaibach wprost nie można nie spróbować tego, co mieszkańcy mają do zaoferowania. A mianowicie rumu. I jeśli nawet próbowaliśmy go w Polsce, to jednak smakiem nie dorównuje on do tego, który jest wytwarzany na wyspach. A po szklaneczce rumu, warto udać się do knajpki na lokalne danie na kuchnię kreolską. To połączenie europejskiej kuchni z tradycyjną karaibską kuchnią, która opiera się na ryżu, roślinach strączkowych, drobiu i rybach. Dla wyrafinowanych smakoszy mieszkańcy proponują zupę żółwiową lub górskiego kurczaka.

Minusem przybycia na Karaiby jest fakt, że… nie będzie nam się chciało wracać do domu. Tu życie płynie powoli i prosto. Tu znajdziesz magię i przyrodę w jednym.

Karaiby

 

Reply