Jak efektywnie przygotować się do egzaminu dojrzałości?
Matura tuż, tuż. Zbliża się wielkimi krokami. I bez względu na to, czy byłeś dobrym uczniem, czy raczej należałeś do tych, którzy zbytnio nie dbali o dobre stopnie, teraz jest czas, aby zacząć przygotowania do najważniejszego egzaminu w Twoim życiu.
Nie przemęczaj mózgu
Lepiej nie odkładaj sobie wszystkiego na miesiąc przed maturą. Natłok informacji i prawdopodobnie ilość braków edukacyjnych w przełożeniu na zarywane noce i ogólne przemęczenie nie będzie efektywne, a jedynie uciążliwe i nie przynoszące żadnych korzyści. Mózg pracuje wolniej, gdy ty jesteś zmęczony. Ma też kłopoty z koncentracją. Oczywiście, zawsze można zaparzyć filiżankę małej czarnej albo sięgnąć po coś mocniejszego, ale czy to rzeczywiście popłaca? Efekt będzie natychmiastowy, ale krótkotrwały. Rozważniej będzie, jeśli materiał rozłożysz sobie na partie i zaczniesz uczyć się na kilka miesięcy przed egzaminem dojrzałości.
Jak pokazują badania, lepiej nie zaczynać nauki przez pierwsze 40 minut po wstaniu z łóżka. W tym czasie mózg bardziej pracuje na zasadzie zapominania niż zapamiętywania.
Najpierw równania, potem ciągi i na końcu funkcje. Rozłóż materiał na części!
Przed rozpoczęciem nauki podziel materiał na części. Mniejsze ilości łatwiej zapamiętuje się, organizujesz sobie czas poświęcony na naukę, przez co cały proces jest o wiele bardziej efektywniejszy. A ty dodatkowo możesz znaleźć sobie jeszcze czas na powtórki!
Rozgrzej umysł
Tak, jak sportowiec przed zawodami potrzebuje rozgrzewki, tak samo potrzebuje jej twój mózg. Przed uczeniem się pomyśl najpierw o czymś innym, rozwiąż krzyżówkę, a może uruchom wyobraźnię?
Zasada ZZZ
Zakuć, zaliczyć, zapomnieć. Jak wielu uczniów stosuje tą zasadę. Jednak pewne elementy nie przewidują innego rodzaju nauki. Jednak można wykorzystać inne metody ułatwiające zapamiętywanie. Wybierz taką, jaka najlepiej Ci pasuje, może łatwiej będzie ci zapamiętać daty, jeśli skojarzysz sobie cyfry np. z obrazkami? Dla przykładu 1 to kotek, 2 – piesek itd.
Rób przerwy
Mózg człowieka najlepiej skupia uwagę przez pierwsze dwadzieścia minut, przez kolejne dwudziesta koncentruje się słabiej, aż do momentu, kiedy jego skłonność percepcji spada do zera. Dlatego nie siedź nad książką za długo. Co za dużo, to niezdrowo. Daj sobie chwilę odpocząć. Jeśli za długo będziesz skupiał swoje możliwości intelektualne na nauce, twój mózg zacznie się sprzeciwiać. Dlatego tak ważne jest robienie przerw, w których możesz wykonać coś relaksującego. Wyjdź na krótki spacer albo pograj na instrumencie. Wtedy znów powróć do nauki. Czynność najlepiej powtarzaj regularnie.
Motywacja siły doda
Dobra motywacja to połowa sukcesu. Musi być jednak dozowana z umiarem, ponieważ zbyt silna może utrudniać naukę. Nie zadręczaj się myślami, co powiedzą o tobie inni. Matura jest dla ciebie, zdaj ją na takim poziomie, który ciebie będzie satysfakcjonował, a nie rodzinę czy znajomych. Pamiętaj, że w bliskich powinieneś mieć oparcie. Mogą przepytać, wytłumaczyć lub po prostu nie przeszkadzać.
Na dzień przed maturą
Dzień poprzedzający egzamin dojrzałości powinieneś przeznaczyć dla siebie. Jednak pod żadnym pozorem nie na naukę! Musisz odpocząć i zregenerować umysł. W tym czasie mózg powinien poukładać sobie wszystko to, co w ostatnich miesiącach przyswajałeś.