Jak jeść kiełki?

kiełki

Jak jeść kiełki?

Trwająca od kilkunastu lat moda na zdrowe odżywianie sprawiła, że  kiełki stały się w naszym kraju popularne. Od niedawna można kupować je w niektórych sklepach. Warto więc przypomnieć, że świeże kiełki zbóż, roślin strączkowych i warzyw mają wyjątkowo dużą wartość odżywczą. Zmiany w kiełkujących ziarnach następują szybko, zawartość witamin może wzrosnąć w ciągu zaledwie kilku dni.

Kiełki zawierają znaczne ilości wapnia, żelaza, witamin A, C, E i z grupy B, biotynę – „odpowiadającą” za zdrowe włosy i czystą skórę, wiele związków mineralnych i enzymów, w postaci szczególnie łatwo przyswajalnej. Stwierdzono np. dużo lepszą przyswajalność selenu i cynku z kiełków pszenicy niż z tej samej pszenicy nieskiełkowanej.

Dlaczego warto jeść kiełki?

Wiele kobiet niechętnie sięga po nowinki żywieniowe, włączenie ich do diety wymaga bowiem czasu, ale także przezwyciężenia starych nawyków. Przed popełnieniem większych błędów żywieniowych najskuteczniej uchroni nas urozmaicony jadłospis z dużą ilością surówek, a także nasion i kiełków.

Wszystkie skiełkowane nasiona najlepiej i najzdrowiej jest spożywać na surowo: w sałatkach, surówkach, koktajlach, na kanapkach. Warto je mieszać z np. z białym serem, jajami na twardo, masłem i majonezem, a także przygotowywać dziesiątki rodzajów past, można je dodawać do zup, sosów, posypywać nimi ryż, ziemniaki, makaron.

Wielcy amatorzy kiełków stosują je także do dań ciepłych: zapiekanek, wypieków, farszów do naleśników i pierogów. Do ciepłych potraw najlepiej nadają się kiełki soczewicy i fasoli mung, należy je dodawać pod koniec gotowania. Delikatne zielone listki gorczycy, rzeżuchy czy lucerny znakomicie nadają się do dekorowania potraw.

Właściwości kiełków

Najpopularniejsze są długie, kruche, pełnowartościowe kiełki soi, którym przypisuje się wartości odmładzające. Można je dodawać do sałatek i surówek, najsmaczniejsze są po krótkim obgotowaniu.

  • Kiełki fasoli mung – małe, oliwkowozielone, o dużej zawartości witamin – służą na Wschodzie jako jarzyna do dań mięsnych. W chińskiej kuchni najczęściej podaje się je smażone, ale też jada się na surowo w sałatkach.
  • Fasola adzuki (azuki) daje kiełki o wyjątkowo słodkim, mocnym aromacie; stosuje się je jako dodatek do potraw.
  • Kiełki lucerny polecane są kobietom w czasie ciąży i karmienia.
  • Kiełki rzodkiewek to wyjątkowo bogate źródło witaminy C – najlepszego leku na przeziębienia.
  • Kiełki rzeżuchy, bogate w witaminę C i prowitaminę A, skutecznie chronią przed przeziębieniami, pomagają w leczeniu anemii, a dzięki zawartym w nich związkom siarki korzystnie działają na skórę, włosy i paznokcie.
  • Kiełki ciecierzycy nadają sosom i sałatkom orzechowy zapach, regenerują organizm, znakomicie działają na cerę, włosy, skórę, paznokcie, zwiększają odporność. Pikantne w smaku, przyprawione olejem i sokiem cytrynowym stanowią niezwykle zdrową i smaczną surówkę. Grubo posiekane są znakomitym dodatkiem do zup, sałaty, surówek, twarogu; doprawione majonezem bądź śmietaną można jadać z zimnym mięsem, wędlinami, jajami na twardo.

Reply