Jak odpowiednio dobrać obuwie dla dziecka?

Nie jest powiedziane, że wszystkie dzieci rodzą się z wadami stóp, ponieważ aż 98% dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami. Jednak aż 60% dorosłych powyżej pięćdziesiątego roku życia skarży się na różnego rodzaju schorzenia stóp. Często przyczyną tego faktu jest źle dobrane obuwie w okresie dziecięcym – dlatego tak ważny jest jego właściwy dobór.

Lecznicze podejście

Najważniejsze jest to, aby dziecięcy bucik był odpowiednio dobrany do specyficznej budowy i rozwoju stópki. Buciki muszą być odpowiednio dobrane pod względem tęgości i długości. Stopa dziecka szybko rośnie, dlatego też but musi mieć odpowiednią ilość miejsca na wzrost. Mierzyć stopę dziecka trzeba przed każdorazowym zakupem. Rodzic musi się orientować, jaką dziecko ma długość i tęgość stopy.

Należy przy tym pamiętać, że lewa i prawa stopa (tak samo jest u dorosłych) nie są tej samej długości. Długość buta zawsze dobieramy do dłuższej stopy, natomiast tęgość do węższej. Pomiar stopy zawsze należy wykonywać na miarkach dostępnych w sklepach z obuwiem na stojąco.

Przy wyborze butów dla dziecka trzeba wybierać modele, w których czubek jest odpowiednio wysoki, co zapewnia przestrzeń dla rosnących palców. Stopa najszybciej rośnie w wieku od 2 do 4 lat i wynosi ok. 2 centymetry. Stopy dziewczęce osiągają przeciętnie długość końcową około 13 roku życia, natomiast u chłopców datuje się to na wiek około 15 lat.

Idealnie dopasowany bucik musi odpowiednio przylegać do stopy i być stabilnie na niej umocowany. Dlatego powinien mieć zapięcie, pozwalające na regulację tęgości i sięgające daleko w kierunku czubka. Bardzo ważna jest również odpowiednio usztywniona zakładka w okolicach pięty, która będzie chronić przed przekrzywianiem stóp. W odpowiednio dobranym bucie stopa nie powinna się przesuwać mimo pozostawienia miejsca na jej wzrost.

Na co zwracać uwagę

Przy wyborze bucików dla dziecka należy zwracać uwagę na dużą elastyczność podeszwy. Stopa małego dziecka jest prawie płaska a profile sklepienia podłużnego oraz poprzecznego tworzą się przez zginanie stopy a nie przez profil wkładki. Należy, zatem wybrać obuwie o odpowiedniej budowie, a niewyprofilowane w środku, ponieważ jedynie lekarz może zalecić inny rodzaj buta. Naturalny profil wnętrza wkładki powinien nieznacznie wzrastać wraz z wiekiem dziecka, dając stopie podporę, niż kształtując ją przez silne wypukłości w środku buta.

Stopa dziecka dość intensywnie się poci, dlatego też materiał wierzchni powinien być przepuszczalny. Staranne wykończone wnętrze jest konieczne ze względu na słabe unerwienie stopy dziecka. Ostre krawędzie lub szwy mogą spowodować rany zanim dziecko poczuje ból. Wnętrze dobrze dobranego buta powinno być dla najmniejszych dzieci o 9 milimetrów dłuższe (dla starszych o 12-15 mm) niż stopa. Tylko część tej przestrzeni (ok. 7-9 mm) przeznaczona jest na wzrost stopy. Pozostała luka jest konieczna ze względu na przesuwanie się stopy do przodu podczas chodzenia. Brak przestrzeni w bucie prowadzi di uderzania palców o przód buta i ich wykrzywianie.

One Response

  1. Alina

Reply