Jak odpowiednio zadbać o buty wykonane ze skóry?

Buty wizytówką człowieka – takie przysłowie zawsze powtarzają nasze babcie i jest w nim wiele prawdy. Obecnie rynek oferuje nam ogromny wybór butów, które tworzone są z różnego rodzaju materiałów i tworzyw. But może być zrobiony ze skóry, tworzywa (skóra ekologiczna), bądź materiału tekstylnego. Aby odpowiednio zadbać o buty należy wiedzieć, z czego są wykonane i w jaki sposób to zrobić. Jeżeli mamy wątpliwości należy wyszukać metki lub wszywki w bucie i tam znajdą się oznaczenia każdej części buta.

Obuwie skórzane także ma wiele rodzajów. Skóra, z której wykonuje się buty jest produktem naturalnym pochodzenia zwierzęcego. Warto, zatem zainwestować więcej pieniędzy w obuwie wykonane z tego materiału, gdyż ma ono wiele pozytywnych cech. Skóra, jako materiał wykorzystywany do produkcji butów jest giętka, pozwala się rozciągnąć i nie łamie się przy zginaniu. W zimę zapewnia ciepło, a latem chłodzi. Przy odpowiedniej pielęgnacji obuwie wykonane ze skóry jest bardzo trwałe, o niepowtarzalnym wyglądzie.

Wykorzystywane materiały

Najczęściej w przemyśle obuwniczym stosuje się skóry bydlęce. Bardziej delikatne są skóry cielęce, natomiast najcieńsze przyjemne w dotyku i bardzo delikatne są skóry kozie. Mniej wartościowe są skóry świńskie, ponieważ cechuje je sztywność i nasiąkliwość. Buty skórzane wykonane są z różnych warstw skóry, która została poddana specjalnej obróbce mechanicznej i chemicznej zwanej garbowaniem. Dzięki temu zabiegowi można otrzymać skórę licową lub nubuk (odpowiednio przetworzona skóra gładka). Najtrwalszym materiałem na obuwie jest oczywiście skóra gładka. Stopa w takim bucie „oddycha”, nie poci się i nie wytwarza nieprzyjemnych zapachów. Oczywiście osoby z nadmierną potliwością stóp będą nawet w obuwiu skórzanym miały z tym problem, jednak po zastosowaniu odpowiednich środków, nad problemem można zapanować. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji są dezodoranty i aerozole, którymi psika się wnętrze buta. Warto zakupić takie, które zawierają aktywne cząsteczki srebra, ponieważ ich skuteczność jest większa.

Pielęgnacja obuwia

Do pielęgnacji obuwia ze skóry gładkiej poleca się pasty w kremie, aerozol woskowy lub wosk pszczeli. Pastę w kremie lub w kamieniu można stosować jedynie wtedy, gdy odcień idealnie pasuje i but nie zawiera ozdobnych przeszyć w innym kolorze. Wówczas należy zastosować bezbarwny aerozol woskowy, który będzie odpowiedni do wszystkich kolorów i nie zabarwi nitek. Skóra musi być natłuszczana, aby zachować odporność na wodę i elastyczność. Dzięki stosowaniu tego rodzaju środków skóra nie ciemnieje, nie pęka i nie traci swoich naturalnych właściwości.

Aby obuwie ze skór zamszowych nie traciło walorów estetycznych i użytkowych, należy zaopatrzyć się w szczoteczkę do pielęgnacji (zawierającą różny rodzaj włosia) i specjalny aerozol do nubuku. Aby byty przez dłuższy czas wyglądały atrakcyjnie należy zaimpregnować je jeszcze przed pierwszym założeniem. Szczoteczka pomoże do większych zabrudzeń, a także do wyczesania włosa po aerozolu.

Reply