Kultura hip-hopu w modzie kobiecej
Wraca moda na lata 90.! W ostatniej dekadzie ostatniego stulecia ubiegłego wieku wykreowany został specyficzny styl mody dziewczęcej, który w niedługim czasie opanował cały świat.
Boom ten możemy zauważyć także dzisiaj, gdy poszczególne style ubioru przenikają się w sposób wyrazisty i niezwykle efektowny.
Moda ulicy króluje
Szerokie piętno na modzie wywarła kultura hip-hop mająca swe korzenie na zachodzie. Muzyka hip-hop narodziła się wśród czarnoskórych przedstawicieli najuboższych klas społecznych. Początkowo ta moda charakteryzowała mężczyzn, stopniowo zaczęła także zdobywać serca kobiet mających dość kodów odzieżowych w stylu słodkiej landrynki czy szalonej punkówy. Ani się obejrzeliśmy – styl hip hop owładną całą kule ziemską bez względu na rasę czy pochodzenie.
Bojówki powiedzą mi, kim jesteś!
Podstawowym elementem hip-hopowego stylu noszenia się są klasyczne spodnie bojówki. Wykonane są najczęściej z szorstkiego materiału, który charakteryzuje się dodatkowo wytrzymałością, np. podczas prania. Na początku lat 90. niezwykle modne były bojówki w kolorach intensywnych pasteli – żółte, pomarańczowe czy zielone. Widać to dokładnie na teledyskach ówczesnych zespołów r’n’b emitowanych często na MTV. Pstrokate połączenia barw ustąpiły z czasem bardziej stonowanym formom – szarościom oraz czerniom.
Hip-hopowa romantyczka
Styl ulicy prezentowany w modzie przez dziewczyny słuchające hip-hopu mimo ogólnej szorstkości wcale nie musiał kojarzyć się obserwatorom z kryminałem i pochodnymi światka przestępczego. Dziewczyny chodzące w bojówkach manifestowały swoją niezależność i siłę płci. Do klasycznych spodni doszły jeszcze rozciągnięte bluzy sportowe z kapturem – najlepiej w rozmiarach XXL oraz czapki podobne do tych, których używają zawodnicy baseballa.
Stałym elementem dodatkowym do stroju kobiecego w stylu hip-hop okazały się duże, zaciemnione okulary przeciwsłoneczne oraz opaska okalająca głowę. Robiło się ją najczęściej z klasycznie składanej chustki.
Unisex w modzie hip-hop
Dziewczyna nowoczesnego osiedla nie pogardzi także kraciastymi koszulami, mogą być to nawet koszule przeznaczone stricte dla mężczyzn. Im większy rozmiar – tym lepiej. Stanowią ciekawy kamuflaż dla zgrabnej i szczupłej sylwetki. Pod koszulą należy umieścić bluzeczkę na ramiączkach, najlepiej w kolorze białym i wystającą przed pępek, aby pokazać szczupłą talię i zadbany brzuch. Koszulę nonszalancko wystarczy przewiązać rękawami na biodrach, powinna zwisać niedbale czasem nawet do samej ziemi. W chłodniejsze dni wystarczy ją narzucić jedynie na ramiona, by ochronić się przed chłodniejszym klimatem.
Asymetrie też wskazane
Do spodni bojówek pasują także asymetryczne bluzki z dekoltami przechylającymi się na jedno z ramion. Takie bluzki robione na drutach w latach 90.tych zdobyły spore grono zwolenników. Co do obuwia – liczy się przede wszystkim wygoda. Podejrzewamy, że wzorem lat 90. również w tej dekadzie rozchwytywane w sklepach będą vansy różnych marek, martensy w kolorach pastelowych oraz trampki z zawyżonym stanem. W dobieraniu obuwia liczy się praktyczność oraz przydatność przynajmniej na kilka sezonów.