Jak postępować przy ukąszeniach owadów?
Reakcja alergiczna na ślinę lub jad owada wywołuje ból, swędzenie, zaczerwienienie oraz opuchliznę w miejscu ukąszenia lub użądlenia.
Organizmy niektórych osób reagują bardzo gwałtownie. Może się nawet pojawić obrzęk dróg oddechowych, który zagraża życiu. Kleszcze czasami przenoszą choroby, np. boreliozę oraz gorączkę plamistą Gór Skalistych, natomiast komary w niektórych częściach świata malarię.
Zapobieganie ukąszeniom
Jeśli przebywasz w miejscu, w którym jest dużo owadów, zasłaniaj skórę. W oknach i drzwiach zamontuj siatki ochronne. Smaruj odsłoniętą skórę roztworem pięciu kropli olejku cytronelowego w szklance wody. Jedz czosnek i zażywaj codziennie preparaty zawierające witaminę B1 oraz cynk.
Leczenie ukąszeń
Ulgę przynosi przyłożenie kostki lodu, miąższu z aloesu, wody oczarowej, roztworu galmanu lub soku z rozgniecionej cebuli do miejsca ugryzienia.
- Użądlenia przez pszczoły. Usuń żądło, wyciskając je paznokciami kciuków, a potem wyciśnij jad.
- Użądlenia przez osy. Tuż po użądleniu posmaruj rankę sokiem z cytryny i octem lub naparem z cynamonu. Smaruj powtórnie w razie potrzeby.
- Ukąszenia przez kleszcze. Jeśli kleszcz wciąż jest przytwierdzony do skóry, posmaruj go olejkiem lub wazeliną, a następnie usuń ostrożnie pęsetą.
Kiedy potrzebny jest lekarz?
- Jeśli podejrzewasz, że ukąsił Cię kleszcz, zauważyłeś zaczerwienienie lub wysypkę o regularnych kształtach, odczuwasz objawy podobne do grypy lub ból stawów.
Natychmiast potrzebujesz pomocy, jeśli:
- Użądlił Cię jadowity pająk lub skorpion.
- Zostałeś ukąszony lub użądlony w twarz, błonę śluzową jamy ustnej lub przełyku albo jeśli wystąpiła pokrzywka, trudności z oddychaniem lub wymioty.