Jak wybrać formę do ciasta?
Prawie każdy – choćby od czasu do czasu – lubi zjeść coś słodkiego: ciasteczko do herbaty, torcik czekoladowy do kawy, placek z owocami na podwieczorek czy ciasto drożdżowe do porannego mleka lub kakao. Przysmaki te będą lepsze, gdy przygotujemy i upieczemy je sami. Najważniejsze są, oczywiście, dobry przepis i sprawne ręce, ale nie upieczemy ciast, tortów, bab lub ciasteczek bez form i foremek.
W dobrze zaopatrzonych sklepach możemy kupić różne formy: blaszane tradycyjne i powlekane teflonem, ceramiczne, szklane, z folii aluminiowej czy silikonowe. Aby właściwie wybrać, musimy znać przeznaczenie i zalety poszczególnych form.
Do kuchni węglowych, gazowych i elektrycznych nadają się wszystkie te formy, ale najlepsze, ze względu na bogactwo kształtów i możliwych zastosowań, są foremki blaszane. W porównaniu ze wszystkimi pozostałymi – bardzo tanie (najbardziej wymyślne i najdroższe kosztują kilka złotych, podczas gdy szklane nawet kilkadziesiąt), nie tłuką się i nie obijają, są lekkie, łatwo się je myje i dobrze przechowuje. Produkowane są w różnych kształtach i wielkościach.
Długie, wysokie i wąskie -do makowców, strucli i rolad; wysokie, ale trochę szersze i krótsze – do keksów i ciast drożdżowych; nieco większe, ale niskie – do mazurków i serników; szerokie i niskie – do placków, szarlotek, napoleonek i drobnych ciastek; okrągłe tortownice z wymiennym dnem – do biszkoptów i tortów; okrągłe, niskie blachy z karbowanym brzegiem – do tart. Są także formy w kształcie bab oraz podobne, ale małe lub całkiem malutkie -do babeczek. Można też znaleźć formy w kształcie serca, baranka, króliczka, świętego Mikołaja itp. – do wypieków na szczególne okazje.
Posiadacze kuchenek mikrofalowych powinni używać wyłącznie foremek ceramicznych i szklanych lub wykonanych z tworzywa odpowiedniego do kuchenek mikrofalowych.
Przygotowanie formy do wypieku
Do każdego rodzaju ciasta zaleca się inny sposób przygotowania formy.
- Do drożdżowego – formę smaruje się tłuszczem (masłem lub margaryną). Wypełnia się ją ciastem do połowy.
- Do kruchego – nie smaruje się formy tłuszczem, lecz tylko posypuje mąką.
- Do półkruchego zagniatanego – formę smaruje się tłuszczem.
- Do ciast ucieranych – dobrze jest wysmarować formę tłuszczem i posypać bułką tartą albo mąką lub wyłożyć natłuszczonym papierem.
- Do pierników – formę należy wysmarować tłuszczem, wyłożyć natłuszczonym pergaminem i oprószyć mąką.
- Do biszkoptów – należy formę starannie wysmarować tłuszczem, wyłożyć natłuszczonym pergaminem i wysypać tartą bułką lub mąką; ponieważ ciasto to w czasie pieczenia znacznie powiększa swoją objętość, należy nim wypełniać formę do połowy.
- Do serników – smaruje się formę tłuszczem i posypuje mąką, tartą bułką lub kaszą manną.
Wszystkie ciasta łatwiej wyjąć z formy, jeśli wyłoży się ją folią do pieczenia.
Nową formę blaszaną dobrze jest wypiec przed pierwszym użyciem w silnie rozgrzanym piekarniku, aby utraciła swój metaliczny zapach.
Formy do ciasta czyści się i myje ciepłą wodą z dodatkiem łagodnych płynów do mycia naczyń. Nie wolno używać ostrych zmywaków oraz past i proszków, gdyż mogą one porysować i zniszczyć powierzchnię. Szczególnie dotyczy to form powlekanych, np. teflonem. Formy z blachy po każdym myciu należy lekko natłuścić olejem i w takim stanie pozostawić do następnego wypieku.