Jaka praca najlepsza dla studenta?

Jaka praca najlepsza dla studenta?

Jaka praca najlepsza dla studenta?

W miastach akademickich nie brakuje ofert pracy dla studentów. Zwykle w ogłoszeniach o pracę można zauważyć dopisek, że wymagany jest status studenta. Wszystko to dlatego, by pracodawca mógł zatrudnić pracownika po jak najniższych kosztach, a takimi pracownikami są właśnie studenci – młodzi, energiczni, chętni do zarabiania, nieposiadający dużych zobowiązań finansowych ani niemający rodzin na utrzymaniu.

Pracodawcy lubią zatrudniać studentów, głównie ze względu na to, że są oni stosunkowo tanimi pracownikami, nawet mimo tego, że przez to muszą liczyć na większą rotację w swoich firmach. Bo studenci mają to do siebie, że pracują zwykle w czasie trwania roku akademickiego, lub w trakcie pracy zmieniają plany i rezygnują z zatrudnienia.

Jak student może znaleźć pracę?

O pracę w miastach studenckich dla studentów nie jest trudno. Zarówno student dzienny, jak i zaoczny może znaleźć coś dla siebie, a im większe miasto, tym większe pole do popisu. Często wystarczą same znajomości – studenci mają mnóstwo znajomych studentów, którzy również mają znajomych, wśród których ktoś gdzieś pracuje lub pracował. Wystarczy czasem dobrze popytać, a praca sama może się znaleźć. Czasem ktoś rezygnuje ze swojego miejsca pracy i szuka kogoś, kto mógłby go zastąpić. Gdy to nie wystarczy – można przejść się po mieście i szukać karteczek na sklepach czy knajpach, często wywieszane są tam ogłoszenia o poszukiwaniu barmanów, pomocy kuchennych, kelnerów, sprzedawców. Często nie wymaga się tam nawet doświadczenia.

Prasa, Internet

Lokalne gazety z ogłoszeniami oraz strony internetowe z anonsami są doskonałym źródłem wielu ogłoszeń z ofertami pracy, które dodawane są niemal codziennie. Każdego dnia przybywa tam świeżych ofert pracy dla studentów. Gdy się już znajdzie kilka interesujących, wystarczy wziąć w rękę telefon, zadzwonić, umówić się na rozmowę, ewentualnie wysłać e-mailem lub pocztą swoje CV. Warto zawczasu przygotować sobie jak najlepsze CV, nawet gdy się nie ma żadnego doświadczenia zawodowego, które można tam wpisać. CV tak naprawdę jest tylko wizytówką kandydata, która ma na celu zapoznanie wstępnie pracodawcy z osobą, którą będzie przesłuchiwał. Tak naprawdę wykazać się trzeba na rozmowie kwalifikacyjnej. Pokaż, że masz miłą aparycję, że nie boisz się pracy, wyzwań. Często pracodawcy przyjmują do pracy za barem czy jako kelnerów nawet osoby bez żadnego doświadczenia, liczy się tylko chęć do pracy i czasami coś więcej – na przykład wygląd, wiek, siła fizyczna, gdy jest potrzebna, ale przede wszystkim status studenta i dyspozycyjność w określonych godzinach.

Czego unikać powinien student?

Gdy szuka się pracy w czasie studiów, należy unikać deklaracji pracy w czasie, który koliduje z zajęciami w szkole – zwykle kończy się to rezygnacją z pracy, nie udaje się tego pogodzić. Pracodawcy nie lubią też, gdy szukają kogoś do pracy od poniedziałku do piątku i zgłasza się student, który co prawda nie jest dyspozycyjny od 10 do 18-tej każdego dnia, ale ma w tym czasie kilkugodzinne okienka i mógłby przychodzić na kilka godzin dziennie. A błędy i tak każdy prędzej czy później zaliczy, nie da się ich uniknąć.

Jaka praca najlepsza dla studenta?

One Response

  1. jaroszewski

Reply