Mama idzie do pracy
Matka plus praca to niezwykle trudne połączenie. Ale żyjemy w czasach, gdy nie zawsze kobieta może zajmować się domem i wychowywaniem dzieci.
Czasem bywa tak, że i mama musi pójść do pracy, spełniać się zawodowo, robić karierę. Oprócz aspektów finansowych są jeszcze inne oczywiste powody, dla których dzisiejsze matki powinny i chcą pracować – jest to możliwość spełniania swoich ambicji, odcięcia się od stereotypu „kury domowej”, a także od konieczności bycia na utrzymaniu partnera.
Gdy mama musi zarabiać:
Idealne rozwiązanie to takie, w którym matka ma stałą pracę, może pójść na urlop macierzyński, a po kilku miesiącach zatrudnić opiekunkę i wrócić do pracy. Co jednak, gdy takiej możliwości nie ma? O umowę o pracę dzisiaj coraz trudniej, pracodawcy również niechętnie słyszą o tym, by zatrudniać w swoich firmach kobiety, które posiadają dzieci, bądź w najbliższym czasie chciałyby posiadać. Nie zawsze tez można zainwestować we własny biznes, który dałby choć odrobinę swobody, gdy chodzi o możliwość połączenia pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci.
Dlaczego warto zatrudniać matki?
Jednak matka może być nawet lepszym pracownikiem od kobiet, które nie posiadają zobowiązań rodzinnych! Konieczność dawania matkom pracującym pewnych przywilejów, jak na przykład możliwość opieki nad dzieckiem podczas jego choroby to oczywiście pewne mankamenty zatrudniania matek, ale dzięki nim właśnie zyskuje się solidnego, zorganizowanego pracownika. Przede wszystkim matki pracujące mają nieco większą motywację do utrzymania stałej posady niż osoba nieposiadająca dzieci. Poza tym są one bardziej zorganizowane, nie spóźniają się, starają się wykazywać w pracy, by tylko ja utrzymać. To właśnie pracujące matki zwykle mają głowy pełne pomysłów, bo bycie matką niejako wymusza na nich kreowanie nowych rozwiązań, reagowanie w sposób odpowiedzialny w ekstremalnych sytuacjach.
A jeśli nie ma innej opcji?
Nie da się ukryć, że sam fakt bycia matką powoduje, że kobieta nabiera pewnych cech, które mogą być z powodzeniem wykorzystywane w pracy zawodowej. W razie, gdyby jednak pracodawcy byli głusi na wszelkie argumenty, można spróbować innowacyjnego rozwiązania, czyli pracy zdalnej. Jest to praca, którą wykonuje się przy komputerze we własnym domu, za pomocą Internetu. Wielu studentów korzysta z takich możliwości zarobkowania, gdyż daje im to elastyczne godziny pracy i możliwość dorobienia nieco do kieszonkowego. Oczywiście do pracy zdalnej również trzeba mieć predyspozycje, stały dostęp do komputera, spokój i czas do pracy, ale jest to dużo wygodniejsze niż praca na etat poza domem. Zabieranie pracy do domu to również dobre rozwiązanie, o ile tylko praca daje taką możliwość. Zamiast siedzieć w biurze i godzinami wypełniać dokumentację, można robić to samo w domu i raz na na pewien czas pojawiać się w firmie, by pokazać co się zrobiło. Z pewnością w wielu firmach można pójść na taki układ ze swoim szefostwem, pod warunkiem, że ma się ku temu podstawy, czyli jest się pracownikiem kompetentnym i zaufanym. Warto porozmawiać o tym ze swoim pracodawcą, być może taki układ byłby dla niego korzystniejszy niż udzielanie kolejnego urlopu lub branie pod uwagę ewentualnych nieobecności matki w pracy podczas choroby dziecka.