Jaki rodzaj podłogi wybrać do mieszkania?

panele podłogowe

Jaki rodzaj podłogi wybrać do mieszkania?

Mogłoby się zdawać, że kwestia podłogi w mieszkaniu to banalna rzecz – w końcu chodzi tylko o wybór rodzaju drewna i jego koloru. Jest to poważny błąd, dlatego należy zmienić swoje myślenie i wybrać podłogę pod kątem jej praktyczności, wygląd zaś postawić dopiero na drugim miejscu. Na co zwykle stawiają osoby, które decydują się na określony rodzaj podłogi w mieszkaniu? Przede wszystkim na jej trwałość i odporność na zarysowania oraz cenę. Szukamy taniego tworzywa, które można by położyć na podłogę, które będzie odporne na zarysowania, łatwo będzie je czyścić, a przy tym będzie przyjemnie wyglądało w mieszkaniu. Tutaj w większości sprawdzają się panele podłogowe, choć nie można powiedzieć, że są szczególnie stylowe. Nadają się jednak idealnie tam, gdzie potrzebne jest częste mycie podłóg, nie ścierają się łatwo, niestety mają też sporo wad.

Wady i zalety podłóg z różnych materiałów

Panele przede wszystkim są sztuczne – wygodnie się je kładzie, wyglądają przyzwoicie na podłodze i szybko się myją oraz wysychają. Jednak wydają drażniące odgłosy stukania, dlatego najlepiej jest przykrywać je wykładziną lub dywanem. Ponadto są dość śliskie, przez co raczej nie powinno się chodzić po nich w samych skarpetach. Kolejna ich wada to łatwe niszczenie – rozsuwanie się paneli, pękanie, odkształcanie się. Poza tym panele doskonale imitują drewno, wyglądają bardzo ładnie i są tańsze niż drewniany parkiet.

Podłogi drewniane, oczywiście w zależności od rodzaju drewna i użytego impregnatu, wymagają niestety specjalnej konserwacji i czyszczenia. Często wystarczy nie tylko przemyć je, ale także napastować, by ładnie błyszczały i dłużej zachowały świeżość. Są jednak dużo cieplejsze (przez co idealne do stosowania na ogrzewanie podłogowe) i tłumią odgłosy kroków, nie ma potrzeby w tym celu stosować dywanów na podłodze drewnianej. Warto jednak używać dywanów i wykładzin, gdyż drewniane podłogi łatwo się niszczą, wgłębiają, rysują. Ważne jest przy wyborze parkietu dobranie odpowiedniego rodzaju drewna – jesion czy grab pozwalają dłużej cieszyć się niezniszczonym parkietem, gdyż to drewna twardsze. Z kolei drewno bambusowe jest bardzo często stosowane nie tylko ze względu na swój oryginalny kolor i fakturę, ale także na zawartość specjalnego olejku, który jest naturalnym impregnatem – bardzo często wykorzystuje się bambus również w łazienkach. Przy podłodze drewnianej trzeba niestety liczyć się z kornikami – te insekty potrafią skutecznie obrzydzić życie i radość z najpiękniejszej nawet podłogi. Do impregnowania drewna używa się chemicznych lakierów oraz olejowania. To, jaką podłogę i sposób konserwacji wybierzemy, zależy tylko do nas samych – warto jednak zainwestować w lakierowanie chemiczne, które pozwoli na lepsza konserwację drewna, tyle tylko, że dłużej schnie.

Naturalne piękno!

W sklepach specjalizujących się w sprzedaży i montażu podłóg drewnianych i parkietów oraz paneli z pewnością uzyskamy satysfakcjonujące nas porady dotyczące wyboru odpowiedniej podłogi. Jeśli mamy taką możliwość finansową, warto, byśmy zainwestowali w naturalne, duże, o pięknych kolorach deski podłogowe.

One Response

  1. Alina

Reply