Jakie będą najlepsze zajęcia sportowe dla Twojego dziecka?
Jak wynika z badań, dzieci które regularnie uprawiają sport są oprócz tego, że zdrowsze, to jeszcze bardziej pewne siebie, odważne i znacznie lepiej radzą sobie z nawiązywaniem kontaktów niż ich rówieśnicy, którzy nie prowadzą żadnej aktywności ruchowej. Oferta zajęć, w szczególności w dużych miastach niekiedy przyprawia o zawrót głowy.
Jednak przy ich wyborze pamiętajmy o kilku, aby były zgodne z marzeniami dziecka, jego predyspozycjami psychicznymi czy ogólny stan zdrowia.
W przypadku, gdy nasza pociecha bardzo często łapie wszelkiego typu infekcje, proponujmy mu zabawy na powietrzu, które hartują organizm. Wielu rodziców, gdy zobaczy pierwsze objawy przeziębienia u dziecka zamyka je pod kloszem. Otóż nie! Zajęcia na dworze oprócz wzmocnienia odporności są świetnym treningiem dla mięśni. Podczas wysiłku w żyłach krew przepływa znacznie szybciej, przez co lepiej dociera do wszystkich narządów, zwiększając tym samym poziom limfocytów, które odpowiedzialne są za obronę organizmu.
Dlatego zachęcajmy dziecko, aby wychodziło na rolki, rower czy też grało w piłkę. Warto także przemyśleć, aby zapisać dziecko na SKS, które odbywają się na szkolnym boisku, aż do późnej jesieni.
W sytuacji, gdy nasze dziecko jest nadpobudliwe, najlepszym sposobem rozładowania jego nadmiaru energii są sporty walki, podczas których nie tylko pożytkuje zasoby energii, ale jednocześnie uczy się przestrzegać zasad i reguł wprowadzonych przez trenera. Innym, równie dobrym sposobem są zajęcia na pływalni. Jak wiadomo, woda uspakaja, uczy oddychania i harmonijnego wykonywania wszelkich ruchów. Poza tym, środowisko wodne idealnie wpływa na psychikę dziecko, relaksując go.
Na kłopoty z koncentracją świetne są zajęcia wspinaczkowe na ściance.
Od dziecka wymagają skupienia uwagi, jak również opanowania. Oprócz ciała, ćwiczy także umysł. Najważniejszym elementem tego rodzaju aktywności jest fakt, że nie można skończyć zajęć wtedy, gdy się tego chce. Wspinaczka pokazuje dzieciom, że wszystko to, co się zaczęło, trzeba zrealizować do końca. Podobnie w przypadku jazdy konnej. Naukowo udowodniono, że kontakt dziecka ze zwierzęciem uspakaja, ale również wymaga odpowiedzialności za siebie i innych.