Jakie leki wybrać: ziołowe czy chemiczne?

leki ziołowe

Jakie leki wybierać – chemiczne czy ziołowe?

Bardzo wiele leków chemicznych powoduje powstanie groźnych chorób, takich jak grzybica, alergia, choroby układu pokarmowego, zniszczenie wątroby – to jeden z paradoksów dzisiejszej medycyny. Te problemy zdrowotne są zazwyczaj skutkiem toksycznych działań ubocznych leków chemicznych.

Często słyszy się o przypadkach śmiertelnego zatrucia lekami. Natomiast leki ziołowe, umiejętnie stosowane nie wywołują żadnych stanów chorobowych. Nieprawidłowe jest jednak myślenie, że należy odrzucić wszystkie leki chemiczne na rzecz ziół.

Znajdź złoty środek

Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie złotego środka. Zarówno leki syntetyczne, jak i naturalne mają swoje dobre i złe strony. Jest to powód , dla którego trzeba stosować różnorodne i wypróbowane metody. Jeśli mamy do czynienia z chorobami zakaźnymi, niebezpiecznymi stanami zapalnymi, zawałami serca, silnymi krwotokami, to do ich zwalczania używamy surowicy, antybiotyków, szczepionek i niektórych leków doraźnie działających – zioła mają tu mniejsze pole do popisu.  Są one w tych przypadkach bezsilne, a przynajmniej zbyt słabe do zahamowania lub zupełnego zwalczenia tych przypadłości.

Natomiast do zlikwidowania chorób przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, dwunastnicy), wątroby, nerek, nadciśnienia serca, nerwicy i przemiany materii – dużo bardziej skuteczne okazują się zioła. 

Zasadniczą różnicą w działaniu leków syntetycznych i ziół jest fakt, że alopatia operuje dawkami uderzeniowymi, stosując silne środki,  zaś fitoterapia daje choremu środki łagodne, działające powoli, bezwstrząsowo, ale skutecznie. Specyfiki chemiczne leczą bardzo często jeden organ kosztem drugiego (najczęściej wątroby), zioła leczą zaś cały organizm.

Współczesny człowiek przeładowany jest chemikaliami. Czerpiemy je z pokarmów rosnących na nawożonych glebach, z zanieczyszczonego powietrza, ze sztucznych konserwantów. Dlatego też organizm ludzki broni się przed dodatkowymi chemicznymi dawkami w postaci sztucznych leków, a chętnie przyjmuje naturalne odwary roślinne i przyjmuje je jako naturalny płyn.

Zalety leków roślinnych

Zioła zawierają w sobie związki organiczne (związki węgla), do których nasz organizm jest od tysięcy lat przyzwyczajony. Leki roślinne posiadają witaminy, sole mineralne, garbniki, olejki eteryczne, czyli składniki niezbędne do normalnego funkcjonowania organizmu.  Rośliny posiadają działanie zespołowe, poszczególne składniki potęgują swoją aktywność. Kolejną zaletą leków naturalnych jest fakt, że dużo trudniej je przedawkować.

Aby leczenie ziołami dawało oczekiwane rezultaty, musi spełniać kilka warunków: umiejętne, profesjonalne zbieranie, suszenie i przechowywanie ziół oraz bardzo dobre dobieranie ich do konkretnej choroby.

Ziół nie wolno pić bez przerwy! Po około miesięcznym leczeniu należy zrobić trzytygodniową przerwę. Następnie można pić takie same zioła, albo przestawić się na inną mieszankę.

leki ziołowe vs leki tradycyjne

One Response

  1. Patrycja

Reply