Relaks dla ciała i ducha

spa

Relaks dla ciała i ducha

Sauna, łaźnia i kabina z promieniowaniem podczerwonym to znakomite kuracje oczyszczające i ujędrniające skórę. Działają jak balsam nie tylko na ciało, ale i na duszę. Sprawdź, która terapia będzie dla ciebie najlepsza.

 

Już po jednym seansie w gorącym powietrzu lub pachnącej parze poczujesz się jak nowo narodzona. Miejsca, gdzie w ten sposób możesz rozgrzać i oczyścić skórę, znajdziesz bez trudu, bo stanowią zwykle standardowe wyposażenie klubów sportowych, ośrodków SPA i niektórych hoteli. Najbardziej popularna jest sucha sauna fińska, ale coraz częściej obok niej montuje się kabinę na podczerwień oraz łaźnię parową, krewną egzotycznego hammamu. Kąpieli w gorącym powietrzu można też zażywać we własnym domu, choć to większy wydatek.

saunaSauna fińska – odtruwanie skóry

Seans w suchym i bardzo rozgrzanym powietrzu jest najlepszy, jeśli chcesz solidnie oczyścić skórę. Wnętrze sauny fińskiej jest wykonane z surowego drewna, a wilgotność powietrza jest w niej niska, od 25 do 40 procent. Temperatura waha się w zależności od miejsca, w którym siedzisz. Na najniższej ławce spodziewaj się 40-60 stopni Celsjusza, ale pod sufitem może być nawet około 120 stopni. Gorąco otwiera pory, więc wraz z potem usuwane są zanieczyszczenia ze skóry. Pod wpływem wysokiej temperatury naczynka krwionośne rozszerzają się, dzięki czemu komórki skóry dostają większą porcję krwi i mogą się szybciej zregenerować. Z kolei chłodny prysznic po seansie w saunie pomaga zamknąć pory i sprawia, że naczynka się kurczą. Kąpiel w saunie nie tylko odtruwa skórę i pomaga usunąć z organizmu toksyny, ale również zmniejsza napięcie mięśni, usprawnia pracę serca, obniża ciśnienie i polepsza krążenie krwi. Chociaż w saunie nasza przemiana materii zwiększa się o 30-40 procent, taki seans nie działa odchudzająco. Spadek wagi jest chwilowy i związany ze zwiększonym poceniem. Niestety, waga wraca do poprzedniego stanu, gdy tylko uzupełnisz poziom płynów w organizmie, pijąc wodę czy herbatę. Wizytę w saunie możesz połączyć z pielęgnacyjnymi rytuałami. Lepiej jednak zrezygnować z peelingu, bo rozgrzana skóra staje się wrażliwa i łatwo wtedy doprowadzić do jej podrażnienia. Jeśli możesz chodzić regularnie do sauny, powinnaś to robić raz w tygodniu.

spaŁaźnia rzymska – oczyszczanie parą

Parowa łaźnia to idealne miejsce na kuracje złuszczające i nawilżające naskórek. Powietrze jest nagrzane do 40-50 stopni Celsjusza i panuje bardzo wysoka wilgotność, dochodząca nawet do 100 procent. Takie wilgotne ciepło rozszerza pory i zmiękcza skórę, co jest idealnym wstępem do wykonania starannego peelingu całego ciała. Przyda Ci się więc myjka z luffy lub szorstka rękawica. Pod koniec seansu w łaźni warto też położyć maseczkę na twarz i odżywczą maskę na włosy. Składniki pielęgnacyjne w nich zawarte mają teraz szansę dotrzeć głębiej przez rozszerzone pory skóry i rozchylone łuski włosów. Przekonasz się, że efekt ich działania będzie naprawdę rewelacyjny. Seans w ciepłych oparach wpływa także korzystnie na zdrowie. Zwykle przynosi dużą ulgę w przypadku bólów pleców. Jeśli natomiast para nasycona jest np. eukaliptusowym olejkiem eterycznym, pomaga przy przeziębieniach. Kąpiele takie zaleca się nawet co drugi dzień.

spaKabina na podczerwień – walka z cellulitem

Seanse w kabinie nagrzanej promieniowaniem podczerwonym doskonale uzupełniają kurację zwalczającą pomarańczową skórkę. Kabina przypomina saunę, ale bez pary. Panuje w niej temperatura od 40 do 65 stopni Celsjusza. Ciepło, podobne do energii pochodzącej ze słońca, emitują specjalne lampy, tzw. promienniki podczerwieni. Nie jest to jednak promieniowanie UV, więc seans w kabinie nie opala skóry ani jej nie szkodzi. Natomiast szybko ogrzewa ciało, co zwiększa przepływ krwi i poprawia ukrwienie tkanek. Pod wpływem promieni podczerwonych organizm pozbywa się nie tylko wody, ale także tłuszczów i związków toksycznych. Dlatego regularne odwiedzanie sauny na podczerwień ujędrnia ciało i pomaga zmniejszyć objawy cellulitu. Najlepsze efekty dają seanse dwa razy w tygodniu.

Reply