Jakie seriale najchętniej oglądają Polacy?
Polacy kochają seriale i telenowele. Uwielbiają powtarzalność, związaną z tym, że wracając z pracy o określonej godzinie, mogą włączyć telewizor i śledzić losy swoich ulubionych bohaterów, których perypetie są im niejednokrotnie bliższe niż losy sąsiadów…
Seriale są dla Polaków tym, czym dla Amerykanów sitcomy – mają wywoływać określone reakcje, rozśmieszać 90% populacji widzów – i nie jest problemem, że będą przy okazji bezdennie głupie. Wśród polskich seriali dominują te o tematyce romantycznej, dotykające problemów codziennej egzystencji, nawet jeżeli przedstawiona jest ona w sposób czasami przejaskrawiony. Takie zagadnienia podobają się bowiem widzom najbardziej.
Idealny bohater serialowy
Czy zwróciliście uwagę, jak wyglądają bohaterowie polskich seriali? Najczęściej są to osoby blisko ze sobą związane, zamieszkujące jedno miasto, choć w oddzielnych domach. Mają różne zawody, różne pasje, ale nadzwyczaj często znajdują czas, by się z sobą spotykać, wybrać się na kawę, poplotkować.
To grupa ludzi, która obraca się przede wszystkim w swoim towarzystwie. Gdy do akcji serialu wkracza jakaś intryga, to z reguły wiąże się z tymi samymi ludźmi, którzy powiązani są ze sobą różnymi koligacjami. Gdy partnerzy rozstają się i wiążą ze sobą, to zawsze po rozstaniu obracają się w tym samym gronie, a gdy się wiążą – to również z osobami z tego grona. Można powiedzieć, że w jednym serialu wśród grupy przyjaciół zawsze znajduje się kilka „drugich połówek”, które żyją obok siebie i nie mogą na siebie trafić.
Serialowy bohater zawsze jest ładny – niekoniecznie piękny, ale ładny, zgrabny, dobrze ubrany. Codziennie ubiera się inaczej, zawsze zgodnie z najnowszymi trendami. Nawet, gdy jest to bezrobotna matka samotnie wychowująca dziecko. Zawsze jest miły, uśmiechnięty, zorientowany na problemy innych, wysławia się elokwentnie, ma świetne poczucie humoru, potrafi się bez słów dogadywać z innymi. Nawet, gdy bohater sam nie wie, jakie są jego uczucia, to widz doskonale je już zna.
Co ciekawe, bohaterami seriali zwykle są ludzie młodzi, często studenci, osoby poszukujące pracy, narzekające, że pracy nie ma, że brakuje im pieniędzy na leczenie matki, na życie, zawsze mają zbyt małe mieszkania i tak dalej. A mimo to stać ich na prezenty dla najbliższych, na chodzenie do kawiarń z przyjaciółmi. Nie miewają problemów z zapłaceniem czynszu, a już dwudziestolatkowie mają własne, eleganckie apartamenty. Nawet, gdy są to mieszkania wynajmowane, to wyglądają niezwykle ekskluzywnie jak na polskie warunki, nie są zmieniane co kilka miesięcy, jak to bywa u polskich studentów. Innymi słowy – bohater serialowy jest idealny. Jego problemy odbiegają od problemów zwykłych ludzi. On nie martwi się, czy będzie miał z czego zapłacić czynsz, on martwi się, że nie wie, jak powiedzieć ukochanej o swoich uczuciach.
Dlaczego oglądamy seriale?
Tak naprawdę nie lubimy w serialach oglądać biedoty, problemów, z którymi na co dzień mamy do czynienia. Lubimy oglądać to, co nam się podoba – piękne, nowocześnie urządzone mieszkania, bohaterki seriali, które budzą się o poranku w pełnym makijażu i z perfekcyjnie ułożonymi włosami, romantyczne pocałunki na „do widzenia”, elokwentne rozmowy z członkami rodziny, nietypowe intrygi, nieustraszonych bohaterów walczących o życie ludzkie. Po co mielibyśmy oglądać codzienną rutynę, skoro mamy ją w realnym życiu?
Najlepsze sceny z polskich seriali:
[tube]http://www.youtube.com/watch?v=QjKDNcAAGHc[/tube]