Recenzja: „Układ zamknięty”

układ zamknięty

Recenzja: „Układ zamknięty”

Najnowszy film Ryszarda Bugajskiego, który na ekrany kin wszedł 5 kwietnia, czyli „Układ warszawski”, to produkcja, której warto poświęcić nieco uwagi, po raz kolejny potwierdzająca, że w polskim kinie, które przez kilka ostatnich lat nieco obniżyło loty, nareszcie zaczyna się dziać lepiej.

Ta oparta na faktach historia traktuje o przedsiębiorcach, którzy padli ofiarą spisku i zostali oskarżeni o współudział w grupie przestępczej.

„Żyjemy w państwie prawa” – o fabule filmu „Układ zamknięty”

Postacią centralną jest – co niektórych może zaskoczyć – czarny charakter – prokurator Andrzej Kostrzewa, zagrany genialnie przez Janusza Gajosa, główny inicjator akcji przeciwko młodym przedsiębiorcom. Poznajemy początki jego niezbyt przykładnego postępowania, kiedy jako student doniósł na swojego dziekana, aby uniknąć wyrzucenia ze studiów, co stało się dla niego furtkę do kolejnych wątpliwych moralnie posunięć. Przyczyniają się one z biegiem lat do rosnących wyrzutów sumienia i pogarszających się relacji z najbliższymi, a także do demoralizowania podwładnych, którzy – chociaż początkowo wydają się mieć swoje zdanie – z czasem zaczynają powielać złe schematy…

Kostrzewie w jego nielegalnych interesach towarzyszy naczelnik urzędu skarbowego, Mirosław Kamiński, grany przez Kazimierza Kaczora. Obaj bohaterowie powinni stać na straży prawa, jednak prawda na temat tego, co tak naprawdę liczy się dla nich w życiu, jest zgoła inna…

Postaci w filmie są raczej stereotypowe i jednoznaczne. Młody prokurator to przykład karierowicza, dziennikarz to szukający prawdy idealista, zaś kobiety to typowe matki i żony, dbające o ciepło i spokój domowego ogniska, raczej niewyróżniające się – oczywiście poza małymi wyjątkami. Ale w ostatecznym rozrachunku wychodzi to filmowi na dobre i sprawia, że jego przesłanie jest jeszcze bardziej czytelne.

„Układ zamknięty” może wywołać w widzu spore emocje. Jest dość silnie nacechowany politycznie, ukazuje brutalną prawdę o świecie, w którym żyjemy, w którym pogoń za każdą złotówką przesłania nam wartości, gdzie liczą się układy, znajomości i szczęście, gdzie czasami nie warto się wyróżniać, bo może się pojawić ktoś, kto przez swoją chciwość zniszczy coś, na co ktoś inny pracował przez lata.

Podsumowując – produkcja godna uwagi, skierowana do inteligentnego widza, który ceni kino prawdziwe do bólu i ukazujące przerażającą często rzeczywistość bez zbędnego lukru i mydlenia oczu. Kto jeszcze nie widział, niech już dzisiaj wybierze się na seans – naprawdę warto!

Obsada filmu „Układ zamknięty”

  • Janusz Gajos – Prokurator Andrzej Kostrzewa
  • Przemysław Sadowski – Biznesmen Marek Stawski
  • Magdalena Kumorek – Dorota Maj
  • Kazimierz Kaczor – Mirosław Kamiński
  • Wojciech Żołądkowicz – Kamil Słodowski
  • Robert Olech – Piotr Maj
  • Monika Kwiatkowska – Monika Stawska
  • Beata Ścibakówna – Joanna Rybarczyk

Zwiastuny filmu „Układ zamknięty”

Poniżej zwiastuny filmu.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=5iDaSsJ9QLE[/tube]

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=LLPjas7uAlw[/tube]

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=aj_mKExe1hk[/tube]

Reply