Japonia – droga do rozkwitu
Japonia w latach powojennych w niesamowitym tempie rosła w siłę. Mimo zniszczeń powojennych i braku bogactw naturalnych, dzisiaj jest jedną z największych potęg ekonomicznych świata. Jak przebiegała droga ku świetności tego państwa?
W 1945 roku bomba atomowa zniszczyła Hiroszimę i zabiła blisko 200 tys. ludzi. Kilka dni później bomba jądrowa spadła na Nagasaki. Japonia przegrała wojnę i musiała skapitulować. Utraciła również mnóstwo wysp na Pacyfiku.
W gruzach legł mit wielkiego imperium. Sam cesarz Hirohito przyznał w 1946 roku, że idea boskości była fałszywa, a teza o tym, że Japończycy są wyższą rasą przeznaczoną do panowania nad innymi wymysłem chorej ambicji i wyobraźni.
Zderzenie z rzeczywistością było więc dla Japończyków bolesne. Z trudem musieli obudzić się jak ze snu, a jawa nie rokowała zbyt dobrych perspektyw. Japończycy nie mieli też bogactw naturalnych. Brak ropy naftowej i rud metali, nie wróżył zbyt dobrze jeśli chodzi o rozwój przemysłu.
KRAJ KWITNĄCEJ WIŚNI
Mimo tych wszystkich problemów, Japonia stanęła na nogi. Nie bez przypadku nazywana jest krajem kwitnącej wiśni. Zakwitł z różnych powodów
Duże znaczenie miała amerykańska okupacja. Amerykanie zakorzenili w Japończykach swój styl życia. Wprowadzenie liberalnej ideologii w Japonii odbywało się niezwykle łatwo. Być może również dlatego, że Japończycy byli skazani na sojusz z USA i sami mieli świadomość, ze innego wyjścia nie maja.
Japonia została też zdemilitaryzowana. Zależna od militarnego zwierzchnictwa Stanów Zjednoczonych, była odciążona z kosztów zbrojeń. Mogła tym samym skupić się na ekonomii, co stanowiło dla niej dogodną sytuację do rozwoju.
Po II wojnie światowej w Japonii wprowadzono też obowiązkową i bezpłatną edukację. Zreformowany system szkolnictwa odegrał olbrzymią rolę w rozwoju kraju. W krótkim czasie pozwolił na stworzenie wykwalifikowanych kadr fachowców, które w krótkim czasie zasiliły niektóre działy gospodarki.
DYNAMICZNY ROZWÓJ
W ciągu 10 lat po zakończeniu wojny Japończycy odbudowali kraj ze zniszczeń wojennych. W ciągu 5 następnych lat podwoili dochód narodowy. Prawdziwy „cud gospodarczy” nastąpił jednak w latach 60-tych. Już w 1967 roku Japonia była trzecim najbogatszym krajem na świecie. Ustępowała jedynie Stanom Zjednoczonym i Niemcom.
Powodem rozkwitu ekonomicznego państwa było przede wszystkim cierpliwe i pełne uporu inwestowanie. Pieniądze przeznaczane były na gospodarkę, a nie na konsumpcję.
W co inwestowano? Przede wszystkim w przemysł motoryzacyjny. To właśnie w tamtych czasach rodziła się sława Japonii na rynku samochodowym. Produkty zaczęła eksportować zagranicę.
Z czasem coraz większe pieniądze przeznaczano na elektronikę, która stała się znakiem firmowym Japończyków. Nie wymagało to surowców naturalnych, a jedynie profesjonalnej kadry. Stąd ich zamiłowanie do nowinek technologicznych. W ten sposób np. swój sukces odniosła znana na całym świecie firma Sony. Kraj stał się eksporterem urządzeń elektronicznych na skalę globalną.
Siła Japonii tkwiła również w lojalności samego narodu. Japończycy przez lata, aż po dzień dzisiejszy, są wzorem umiejętności pracy zespołowej. Kontakty pracowników z pracodawcami zawsze były na wysokim poziomie zrozumienia i przejrzystości. Pracownik miał zapewnioną pracę na całe życie, przez co mógł spokojnie skupić się na codziennym wykonywaniu obowiązków. Strajków, w takim rozumieniu najpełniejszym, nie było w zasadzie wcale. Jeśli występowały, to szybko zostały zażegnane.
Nieustanne sukcesy na polu ekonomicznym znalazły swoje odzwierciedlenie w liczbach. Na początku lat 80-tych dochód narodowy w przeliczeniu na jednego mieszkańca był w Japonii wyższy niż w Stanach Zjednoczonych.
Sukces gospodarki japońskiej wiązał się również z idealnym uzupełnianiem się zasad wolnego rynku, zaszczepionego jeszcze przez Amerykanów, z ingerencją państwa. Aktywna rola władz była niezwykle istotna np. w budowie sieci komunikacyjnej. W ten sposób państwo stwarzało świetne warunki dla właściwego funkcjonowania gospodarki i dla rozwoju rynku.
FILMY VIDEO O JAPONII
„Obieżyświat” – Japonia
[tube]https://www.youtube.com/watch?v=y5nyLp-CEII[/tube]
„Disovery Atlas – Japonia bez tajemnic”
[tube]https://www.youtube.com/watch?v=82UALJQJgbU[/tube]