Kultowa gra planszowa: Kolejka

kolejka

Kultowa gra planszowa: Kolejka

Wydana przez Instytut Pamięci Narodowej gra Kolejka pojawiła się na rynku w 2011 roku i z miejsca stała się niesamowitym hitem, a kolejne edycje rozeszły się jak świeże bułeczki. Na rynku ukazała się także wersja międzynarodowa (w kilku językach), a nakład wszystkich egzemplarzy przekroczył 40 tysięcy!

Autorem koncepcji gry jest Karol Madaj, któremu udało się stworzyć planszówkę, po którą z chęcią sięgają przedstawiciele wszystkich pokoleń. W czym jednak tkwi sukces Kolejki? Czy warto sięgnąć po tę grę? O tym dzisiaj.

Nawiązanie do czasów PRL

„Kolejka” nawiązuje do realiów, jakie panowały w naszym kraju w latach schyłkowego PRL. Przeznaczona jest dla 2-5 graczy. Rozgrywka polega na wysłaniu swojej rodziny, złożonej z pięciu osób – pionków, do sklepów na planszy po wylosowane przez gracza produkty. Teoretycznie proste zadanie, jednak półki w każdym z pięciu osiedlowych sklepów są puste i trzeba stać w kolejkach. Równocześnie nie wiadomo, kiedy do jakiego sklepu zostaną dostarczone towary, w dodatku z reguły wystarczy ich tylko dla kilku szczęśliwców.

kolejkaW kolejkach trzeba się, jak w dawnych realiach, przepychać – w tym celu gracze wykorzystują karty, tj. „Pan tu nie stał”, „Towar spod lady”, „Matka z dzieckiem”, „Remanent” czy „Pomyłka w dostawie”, których należy sprawnie i z głową używać. Ten, kto wykaże się największym rozsądkiem i komu najbardziej będzie sprzyjać szczęście – wygrywa.

Każda z kart towarów przedstawia oryginalne produkty z czasów PRL. Dodatkowo można też skorzystać z bazaru, na którym dostępnych jest wiele produktów, jednak często bardzo drogo, chyba, że umie się pertraktować z przekupką…

„Kolejka” to gra, w której – aby wygrać i kupić potrzebne towary – trzeba kombinować.

Warto zmierzyć się z codziennością schyłku lat 80. Z pozoru prosta i niebanalna gra wciąga i sprawia, że chce się w nią grać jeszcze i jeszcze!

Zawartość opakowania

Gra zawiera:

 • dwie tekturowe plansze do gry
 • 32 drewniane pionki w 8 kolorach
 • 50 kart kolejki w 5 kolorach
 • 5 kart listy zakupów
 • 60 kart towarów w 5 kolorach
 • 15 kart dostawy towaru w 5 kolorach
 • 5 kart pomocy graczy w 5 kolorach
 • plastikową wpraskę do segregowania elementów
 • 6 broszur z instrukcją i opracowaniem historycznym w językach: polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, rosyjskim i japońskim
 • 5 zestawów naklejek na karty kolejki: angielski, niemiecki, hiszpański, rosyjski i japoński

Kilka słów o „Kolejce” znajdziesz też poniżej.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=8vZCMuLwDYE[/tube]

2 komentarze

 1. Kordian
 2. Kordian

Reply