eSport, czyli sport przed ekranem komputera!
eSport to dla wielu osób zabawa dla młodocianych napaleńców. Aż ciężko w to uwierzyć, ale na tych wirtualnych „strzelaninach” można zarobić sporo pieniędzy. Ile dokładnie? I na czym właściwie polega eSport?
eSport – definicja i geneza
eSport jak sama nazwa wskazuję, to dziedzina sportu, która opiera się na wirtualnej rozgrywce prowadzonej online lub offline (w zależności od turnieju), dająca możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w starciu z przeciwnikami z całego świata, a także zarobienia niemałych pieniędzy.
Jeszcze jakieś 20 lat temu trudno byłoby sobie wyobrazić granie na komputerze za pieniądze i o pieniądze, jednak postęp technologiczny idzie tak do przodu, że obecnie turnieje gier komputerowych są na porządku dziennym i coraz to więcej młodych ludzi próbuje w nich swoich sił. Turnieje e-sportowe to również możliwość zwiedzania całego świata, gdyż zawody w grach komputerowych mają zasięg międzynarodowy.
Swoje początki e-sport zawdzięcza głównie grze Quake, która doprowadziła do powstania pierwszej profesjonalnej ligi graczy komputerowych, mianowicie – Cyberathlete Professional League. CPL małym kroczkami rozwinął e-sport do tego stopnia, że aktualnie na świecie istnieje co najmniej kilkanaście zawodowych lig, w których gracze mają możliwość sprawdzenia się w różnych grach i ich trybach. Niejednokrotnie organizowane są turnieje pieniężne, które przyciągają tabuny chętnych. Turnieje online to najczęściej przedsionek większych turniejów – tak zwanych LANów, na których zbierają się najlepsze drużyny i zawodnicy, w daną grę.
Mistrzostwa Świata w Grach Komputerowych
Co ciekawe, gry komputerowe dorobiły się własnych mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich, znanych szerzej w e-sportowym świecie jako ESWC i WCG – najważniejsze turnieje gier komputerowych, rozgrywane cyklicznie, raz do roku. Zwycięstwo w nich oznacza pieniądze i prestiż, a także ogromną popularność. Zawodowi playerzy często zaangażowani są w różnego rodzaju projekty, na rzecz niedoświadczonych graczy.
W Polsce gry komputerowe, a szczególnie Counter-Strike, zdobyły popularność dzięki pięciu graczom, którzy tworzą tak zwaną „golden five”. Zaczynali jako Pentagram i po serii sukcesów, przyciągnęli całe masę graczy, pochłoniętych ich osiągnięciami. Kilkukrotnie zdobywali WCG i ESWC, o innych – mniejszych turniejach nie wspominając. Zawodnicy, którzy obecnie reprezentują barwy ESC Gaming, wielokrotnie podkreślali, że dojście na komputerowy szczyt wymaga niewiarygodnej pracy i poświęcenia, a i wyrozumiałości, bo jak wiemy prócz gier, każdy z graczy ma swoje życie prywatne.