Kilka słów o drożdżach
Każdy z nas jadł na pewno drożdżówkę bądź inne ciastko, które zawierało drożdże. Co takiego mają w sobie drożdże, że powodują rośnięcie i z płaskiego placuszka powstaje nagle niezwykła, okrągła i pachnąca bułeczka? W jaki sposób do tego dochodzi, jak działają drożdże? Czytaj uważnie, a na pewno się dowiesz.
Czym są drożdże?
Drożdże są grzybami, a ich komórki mikroskopijnej wielkości są okrągłe. Odżywiają się martwą materią organiczną – są saprofitami. Mają zdolność przekształcania cukru w dwutlenek węgla i alkohol, w wyniku czego uzyskują energię niezbędną do życia. Drożdże w atrakcyjnych warunkach (ciepło i wilgoć) szybko się rozmnażają przez pączkowanie.
Dlaczego ciasto drożdżowe rośnie?
Do ciasta drożdżowego (jak sama nazwa wskazuje) dodaje się drożdże. Można wypiekać chleb, bułeczki, drożdżówki. W jaki sposób zachodzi dziwna reakcja powodująca „pulchnienie”? Sprawa jest prosta, a odpowiedzialny za rośnięcie jest dwutlenek węgla. Gaz ten otoczony ciastem, nie może się swobodnie wydostać na zewnątrz, dlatego powoduje jego rośnięcie i podnoszenie się.
Co należy jeszcze wiedzieć o drożdżach?
Nie wszyscy wiedzą, że to źródło witamin i protein, bardzo ważnych dla naszego organizmu. Dostępność ich jest powszechna, a można je zdobyć w formie: proszku, tabletek lub w postaci świeżej, w sklepach. Zwykłe drożdże, dostępne w sklepach nadają się do pielęgnacji w takim samym stopniu jak przetworzone nieco suplementy diety, a odpowiednio użyte, mogą wprost zmienić włosy, skórę i ogólne samopoczucie.
Zastosowań drożdży jest naprawdę wiele. Można stosować maseczki, pić, przyjmować jako suplement diety, robić maskę na włosy, a także dodawać do kąpieli. Jakie są zalety stosowania ich na co dzień? Przede wszystkim działają na ogólne wzmocnienie organizmu, powodują, że poprawia się wygląd skóry, paznokci i włosów. Jeśli nie odstrasza nas specyficzny zapach i konsystencja, korzystajmy z nich do woli. Należy jednak pamiętać, że nie można spożywać żywych drożdży – przed użyciem należy wlać gorące mleko lub wodę. W przeciwnym razie zaczniemy odczuwać nieprzyjemne dolegliwości: ból brzucha, wzdęcia, nudności a nawet wymioty.
Okazuje się, że im bliżej natury tym lepiej. Korzystajmy z naturalnych dobrodziejstw, a na pewno pozytywnie wpłynie to na nasze drowie.