Leczenie anginy

angina

Leczenie anginy

Angina to nic innego, jak zapalenie migdałków. Jest to choroba zakaźna, która wywoływana jest w głównej mierze przez bakterie. Przenosi się ona drogą kropelkową. Charakterystyczne dla tej choroby jest zapalenie migdałków podniebiennych oraz błony śluzowej gardła. Najczęściej wywoływana jest przez paciorkowce beta-hemolizujące z grupy A.

Mogą ją również wywoływać wirusy.

Leczenie tej choroby przeważnie ogranicza się do leczenia objawowego. Wówczas stosuje się leki przeciwgorączkowe lub antybiotyki (jeśli zakażenie zostało wywołane przez bakterie).

Najbardziej groźna jest angina wywoływana przez paciorkowce beta-hemolizujące z grupy A. W większości przypadków dochodzi wówczas do chorób serca, stawów oraz nerek.

Objawy anginy

Na anginę przeważnie chorują dzieci. Dorośli są bowiem bardziej odporni na zakażenie. Jest to choroba, która w Polsce występuje najczęściej. Towarzyszą jej liczne objawy, takie jak:

  • wysoka gorączka, nawet do 40 stopni,
  • ostry kaszel,
  • powiększenie szyjnych węzłów chłonnych,
  • bóle mięśni i stawów,
  • bóle głowy,
  • zaczerwienienie gardła,
  • problemy z przełykaniem,
  • powiększenie migdałków,
  • trudności z oddychaniem.

W przypadku zakażenia bakteryjnego w okolicy migdałków pojawiają się białe plamy. Choroba trwa przez kilka dni, po czym wszystkie objawy powinny ustąpić. Jeśli angina zostanie w porę zdiagnozowana i leczona w odpowiedni sposób, wówczas chory w szybkim czasie powraca do zdrowia, a ryzyko wystąpienia groźnych dla jego zdrowia i życia powikłań zostaje zniwelowane.

Leczenie anginy

Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na leczenie tej choroby. Skuteczna terapia jest bowiem zależna od tego, jaki czynnik wywołał zapalenie. Ze względu na fakt, iż jest to choroba zakaźna, ważne jest, aby w miarę szybko odizolować chorego. Ponadto, należy podawać mu znaczne ilości płynów do picia.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia anginy jest antybiotykoterapia. Aby jednak stosować odpowiedni lek, trzeba udać się do lekarza, który przebada chorego, postawi prawidłową diagnozę i wybierze najskuteczniejszy medykament. Jeśli angina została wywołana przez paciorkowce, wówczas zaleca się zażywanie penicyliny lub też erytromycyny. Zmniejsza to ryzyko powstawania powikłań. Chory powinien również leżeć w łóżku ze względu na ogólne osłabienie organizmu.

Anginie zawsze towarzyszy dość wysoka gorączka. Niebezpieczne jest to szczególnie dla osób, które cierpią na choroby układu krążenia. Powinny one zażywać paracetamol i aspirynę, które skutecznie zbijają wysoką temperaturę.

Kiedy obserwujemy początki anginy, a choroba jeszcze na dobre nie rozwinęła się w naszym organizmie, możemy zastosować niekonwencjonalne sposoby leczenia. Wówczas należy spożywać dużo płynów, ciepłych bulionów, kompleks witaminy, w tym A, C, E, B, ssać tabletki na ból gardła. Możemy również opłukiwać gardło naparami z roztartych liści szałwii lub ekstraktu z tymianku. Pomocna również jest przy przepłukiwaniu gardła nalewka propolisowa lub też woda z solą.

Wskazane jest wygrzewanie się w łóżku, jak również spożywanie jedynie miękkich lub też płynnych pokarmów. Często ulgę w bólu gardła przynosi wypicie szklanki chłodnego mleka.

Po dziś dzień nie wynaleziono skutecznego leku zapobiegającego zachorowaniu na tę dokuczliwą chorobę. Angina jest zakaźna i bardzo szybko się rozprzestrzenia. Co roku choruje na nią co najmniej pół miliona Polaków. Jest ona groźna i uciążliwa dla chorego. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów, należy niezwłocznie podjąć skuteczne leczenie. Im szybsza będzie nasza reakcja, tym mniej będziemy narażeni na wystąpienie groźnych powikłań.

Reply