Media – czwarta władza
Media czyli telewizja, radio, internet i prasa często nazywane są czwartą władzą. Czwartą, ponieważ pojawia się ona obok władzy wykonawczej, sądowniczej oraz ustawodawczej. Media obecnie posiadają wielką siłę i mają na ludzi oraz ich opinię ogromny wpływ.
Media pełnią bardzo ważną rolę w życiu publicznym. Dostarczają informacji o tym, co dzieje się w kraju i na świecie. Analizują ważne wydarzenia, a także wyjaśniają jakie były ich przyczyny.
Media, a dokładniej dziennikarze, którzy dla nich pracują są zawsze w samym centrum wydarzeń. Reagują, gdy zauważą niesprawiedliwość lub inne nieprawidłowości. To właśnie dzięki dziennikarzom dowiadujemy się o różnych nadużyciach polityków, o aferach, korupcji itd.
Telewizja pozwala człowiekowi, który nie orientuje się w danym temacie, zdobyć wiedzę o nim i wyrobić sobie własną opinię. Najbardziej rozwijającym się i aktywnym dzisiaj medium jest internet. Coraz więcej stacji telewizyjnych, rozgłośni radiowych i gazet ma swoją stronę internetową. Społeczeństwo w sieci może na żywo komentować wydarzenia na różnych forach dyskusyjnych.
Dzięki mediom ważne informacje mogą dotrzeć do każdego obywatela. Na pewno wiele zawdzięczamy mediom, ale też nie zapominajmy, że mogą one również szkodzić, np. nadużywając czyjejś prywatności czy podając niesprawdzone informacje do opinii publicznej.
Dobrze jest więc kontrolować to, jak duży wpływ na nasze życie, decyzje i opinię mają media. Nie zapominajmy, że ich władza polega także na tym, że potrafią skutecznie manipulować ludźmi i przedstawiać informacje w taki sposób, który jest dla nich wygodny.
Warto więc zachować zdrowy rozsądek korzystając z telewizji, internetu czy prasy i pamiętać, że nie zawsze musimy się zgadzać z wszystkim, co proponują i przekazują nam media. Musimy sami starać się rozróżniać czy podane informacje są rzetelne i wiarygodne czy raczej jest to szukanie taniej sensacji.
Tak więc wolne i niezależne media można zdecydowanie określić czwartą władzą, gdyż ma ona nie mniejsze znaczenie od władzy ustawodawczej, sądowniczej i wykonawczej.