Naturalne metody antykoncepcji

metoda termiczna

Naturalne metody antykoncepcji

Pary, które nie chcą z jakiegoś powodu sięgać po hormonalne, mechaniczne lub chemiczne metody zapobiegania ciąży, które nie planują w danym momencie ciąży, jednak dopuszczają taką możliwość i są pewnie, że nie przekreśli ona ich życiowych planów, mogą zdecydować się na naturalne metody antykoncepcji, które wymagają pracy i zaangażowania przede wszystkim od kobiety. Partner może służyć partnerce przede wsparciem.

Naturalne metody antykoncepcji polegają na dokładnym obserwowaniu własnego organizmu, a także śluzu szyjkowego. Nie ma przeciwwskazań do ich stosowania i nie mają one skutków ubocznych, jednak mogą się nie sprawdzić w przypadku kobiet, które mają nieregularny cykl. Skuteczność naturalnych metod antykoncepcyjnych jest także niższa niż w przypadku pigułek antykoncepcyjnych czy wkładek domacicznych.

Metoda termiczna

Głównym założeniem metody termicznej jest założenie, iż tuż po owulacji rośnie temperatura ciała, a w cyklu występuje tylko jedno jajeczkowanie. Kobieta monitorująca swój cykl powinna więc regularnie mierzyć swoją temperaturę ciała. Jej wzrost mniej więcej w połowie cykl jest świadectwem owulacji. Wstrzemięźliwość seksualna wskazana jest na cztery dni przed wzrostem temperatury i kończy się w trzecim lub czwartym dniu po owulacji. Temperaturę ciała zaznacza się na wykresie i trzeba ją mierzyć zawsze o tej samej porze, a także w tej samej okolicy ciała. Skuteczność tej metody jest duża, jeżeli zapisy interpretowane są prawidłowo, a wstrzemięźliwość jest przestrzegana rygorystycznie. Jednak zmęczenie, stres itp. mogą źle wpłynąć na temperaturę, a w rezultacie nieprawidłowe odczytanie wykresu.

Metoda Billingsów

Głównym założeniem tej metody jest obserwacja śluzu szyjkowego, który zmienia się w kolejnych dniach cyklu. Dni płodne zaczynają się wówczas, gdy pojawia się przezroczysty, obfity, rozciągliwy śluz, a najbardziej płodny jest ostatni dzień jego występowania. Trzeba jednak pamiętać, iż wpływ na wygląd śluzu mają spożycie alkoholu, częste stosunki seksualne oraz zakażenie dróg rodnych.

Kalendarzyk małżeński

To kolejna z metod naturalnych, opierająca się na założeniu, iż okres płodny u kobiet, które mają regularne 28-dniowe cykle, występuje pomiędzy 9 a 16 dniem cyklu. I właśnie w te dni należy powstrzymać się od współżycia bez zabezpieczenia. Uważa się  iż jajeczkowanie występuje na 14 dni przed pierwszym dniem kolejnej miesiączki. Trzeba jednak pamiętać, że plemniki są zdolne do zapłodnienia jeszcze przez 3-4 dni po wytrysku.

Metoda ta jest dość zawodna, gdyż często występują nieprzewidywalne zmiany w przebiegu cyklu miesiączkowego, stąd wskazane jest stosowanie jej razem z metodą termiczną oraz metodą Billingsów.

One Response

  1. Goś

Reply