Niepłodność u mężczyzny
Niepłodność małżeńska niemal w równym stopniu obciąża obie płcie. Może być wiele przyczyn niepłodności męskiej, ale większość związana jest z jakością nasienia.
Dzisiaj mamy dla Ciebie kilka istotnych informacji odnośnie do niepłodności u mężczyzn. Wyjaśnimy, jakie są jej główne przyczyny, jakie badania pozwalają ocenić skalę problemu, jak leczy się problemy z jakością nasienia itp. Zapraszamy do lektury!
Przyczyny upośledzenia płodności u mężczyzn
Upośledzenie płodności u mężczyzny zdolnego do stosunku może być spowodowane zbyt małą liczbą plemników oraz ich nieprawidłową budową. Aby to sprawdzić, należy wykonać analizę nasienia. Takie badanie musi być poprzedzone 5-7-dniową przerwą we współżyciu. Wytrysk powinien być wywołany w miejscu badania, a sperma poddana analizie zanim upłynie 1 godz. Bada się jej barwę, odczyn, objętość oraz liczbę, budowę i żywotność plemników.
Rodzaje nieprawidłowości w nasieniu mężczyzny
Wyniki mogą wskazywać na różne nieprawidłowości. Do nieprawidłowości tych zalicza się m.in.:
- nekrospermię, kiedy wszystkie plemniki są nieruchome,
- teratospermię, kiedy około 50 proc. plemników cechuje się zaburzeniami w budowie,
- azoospermię, kiedy nie ma wcale plemników w ejakulacie,
- oligospermię, w czasie której występuje zmniejszona liczba plemników przy zachowaniu ich prawidłowej ruchliwości, żywotności i budowy.
Nasienie zdolne do zapłodnienia powinno w 1 ml zawierać ponad 40 milionów plemników, ale aż 60 proc. z nich musi być ruchliwych i prawidłowo zbudowanych. Czasami przyczyną niepłodności bywa zbyt mała lub za duża objętość nasienia. Aby stwierdzić, czy niepłodność mężczyzny jest odwracalna, wykonuje się dodatkowo biopsję jąder. Czasem niezbędne są badania umożliwiające ocenę stanu hormonalnego mężczyzny i cytogenetyczne. Dopiero po ich wykonaniu lekarz zleca odpowiednią kurację.
Leczenie problemów z jakością nasienia
Jeszcze kilkanaście lat temu mężczyźni borykający się z niedrożnością nasieniowodów nie mogli mieć dzieci. Obecnie w niektórych klinikach można wydobyć plemniki z jąder i doprowadzić do zapłodnienia in vitro. Kiedy plemniki są za słabe lub jest ich zbyt mało, stosuje się tak zwaną mikromanipulację, która polega na mechanicznym wprowadzeniu plemnika do komórki jajowej.
Niedrożność nasieniowodów może być spowodowana urazami czy stanami zapalnymi jąder, chorobami nerek, wątroby oraz tarczycy, nadczynnością przysadki, niewyleczonym w dzieciństwie wnętrostwem, a nawet powikłaniami po śwince, która przebyta w dojrzałym wieku może być dla mężczyzny bardzo groźna.
Do zaburzeń płodności u mężczyzn przyczynia się także noszenie zbyt obcisłych spodni oraz praca w wysokiej temperaturze lub związana z promieniowaniem jonizującym czy wibracjami.