Zatrucie alkoholem

Zatrucie alkoholem

Zatrucie alkoholem

Mówi się, że wszystko jest dla ludzi, alkohol także. Ale musimy pamiętać o zdrowym rozsądku, aby spożywanie alkoholu nie zakończyło się nieszczęściem. Nie da się ukryć, że alkohol jest najczęściej spożywaną trucizną na świecie. Niestety coraz więcej przypadków zatruć alkoholem występuje już w wieku dziecięcym i w okresie dojrzewania! Tylko nieliczni potrafią sobie wyobrazić udaną zabawę bez „jednego głębszego”…

Kilka słów o alkoholu…

Oczywiście chodzi o alkohol etylowy, który jest głównym składnikiem napojów alkoholowych. Otrzymuje się go w wyniku fermentacji skrobi lub cukru pod wpływem enzymów zawartych w drożdżach. Inne produkty, które pojawiają się wśród składników tego procesu, to polifenole oraz tzw. fuzle, wywołujące objawy typowe dla spożycia nadmiernej ilości alkoholu, nadające napojom ich charakterystyczny smak i aromat. Jednak od razu trzeba zaznaczyć, że głównym niebezpieczeństwem jest alkohol, a nie związki, które mu towarzyszą. Przede wszystkim alkohol etylowy wykorzystuje się do „poprawiania nastroju”, ale ma on jeszcze inne zastosowanie, np. w przemyśle chemicznym do rozpuszczania lakierów i politur, w przemyśle farmaceutycznym, a także do produkcji syntetycznego kauczuku. Ostatnimi czasy służy również jako napęd do silników i paliwo do oświetlenia. Alkohol etylowy jest źródłem tzw. pustych kalorii, dlatego spożywanie go w dużych ilościach daje uczucie sytości. Mimo jego wysokiej kaloryczności, nie dostarcza on jednak niezbędnych składników odżywczych.

Warto obalić mity związane z alkoholem:

Czy mężczyzna jest bardziej odporny na alkohol niż kobieta?

Reakcja na alkohol zależy od indywidualnych cech organizmu, stanu zdrowia, sposobu odżywiania się itp.

Czy alkohol jest dobrym środkiem rozgrzewającym?

Rozgrzanie ma charakter tylko chwilowy, bowiem rozszerzone po wypiciu alkoholu naczynia krwionośne powodują przyspieszoną wymianę ciepła z otoczeniem i tym samym jego utratę.

Czy alkohol relaksuje i „koi nerwy”?

Działanie alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy równa się większa „nerwowość”. Odprężenie po wypiciu alkoholu ma charakter krótkotrwały i tylko na chwilę pozwala zapomnieć o kłopotach, a na pewno ich nie rozwiązuje. Powrót do nich po wytrzeźwieniu jest bardziej drastyczny i denerwujący. A jeśli wtedy znów będziemy się chcieli „zrelaksować” za pomocą alkoholu, to możemy sobie stworzyć „błędne koło”, prowadzące do alkoholizmu.

Czy alkohol jest lekarstwem na sen?

Zaśnięcie po spożyciu alkoholu jest wynikiem jego toksycznego działania na mózg, czyli zatrucia alkoholem. Taki sen nie jest stanem wytworzonym w sposób naturalny, w związku z tym nie wypoczywamy w sposób właściwy.

alkoholCzy już uległeś zatruciu alkoholem?

Alkohol etylowy łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po 1-2 godzinach. W organizmie ulega on utlenieniu do aldehydu octowego, następnie metabolizowanego dwutlenku węgla i wody. Często jest wydalany przez płuca z powietrzem wydychanym („probierz trzeźwości”).
W poniższej tabelce przedstawiamy kolejne fazy zatrucia alkoholem etylowym.

Stężenie alkoholu we krwi w promilach i fazy zatrucia:

  • do 0,2  – stan normalny
  • 0,2-1,0 – okres pobudzenia
  • 1,0-2  – zaburzenia psychiki i równowagi
  • 2-3  – utrata koordynacji myśli i czynów
  • 3-4  – sen narkotyczny i brak odruchów
  • 4-5/7 – śmierć

O stopniu zatrucia decydują: dawka alkoholu, szybkość jego spożycia (dawka śmiertelna wynosi 300-400 ml w ciągu godziny) oraz szybkość metabolizmu (zdrowy mężczyzna 0 wadze 70kg metabolizuje 1-8 g czystego alkoholu na godzinę). Niska tolerancja charakteryzuje dzieci, kobiety i chorych na padaczkę. Alkohol etylowy powoduje zmianę przepuszczalności błon komórkowych, wpływając na komórki ośrodkowego układu nerwowego.

alkoholNajczęstsze objawy zatrucia alkoholem etylowym:

1) objawy ogólne: woń alkoholu z ust (foetor alkoholicus), zdarza się, że objaw ten nie występuje
2) inne:
a) stan do 0,2% uznaje się za tzw. poziom fizjologiczny, który nie wskazuje na spożycie alkoholu; do 0,5% to znany wszystkim „stan wskazujący na spożycie”; a powyżej 0,5% – „stan nietrzeźwości”
b) w okresie pobudzenia: euforia, odhamowanie, podniecenie ruchowe
c) w kolejnym stadium: zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, zapalenie spojówek, sucha gorąca skóra, utrata samokontroli, niekiedy z napadami szału, widzenie podwójne, rozszerzenie źrenic, zawroty głowy z uczuciem wirowania i utrudniony chód aż do zataczania się, pod koniec okresu dochodzi do zaburzeń artykulacji
d) 2-3% to: zmącenie świadomości, osłabienie odczuwania dotyku, czasami zwiotczenie mięśni;
e) 3-4%: utrata świadomości, adynamia, osłabienie odczuwania bólu, bezwiedne oddawanie moczu i stolca, źrenice szerokie wolno reagujące, tachykardia, spadek ciśnienia krwi, oddech maszynowy;
f) w ostatnim stadium: głęboka śpiączka, brak odruchów, źrenice szerokie, bez reakcji na światło, sinica, zatrzymanie oddechu.

alkoholTrzeźwe rady

W przypadku zatrucia alkoholowego o niewielkim stopniu może pomóc zwykła herbata, zmieszana z gorącym naparem z imbiru i sokiem cytrynowym czy napar z tarczycy (Scutellaria) – rośliny leczniczej, otrzymywany przez parzenie łyżeczki zioła w filiżance zagotowanej wody. Tarczyca może być pomocna także w momencie odstawienia alkoholu. Wówczas pół filiżanki naparu, osłodzone miodem do smaku, powinno być spożywane co godzinę lub dwie. W miarę wygasania objawów głodu alkoholowego ilość leku ziołowego stopniowo się zmniejsza.

A jeżeli masz już jakąś szczególną okazję do świętowania i bez alkoholu się nie obędzie, to by uniknąć nieprzyjemności, pamiętaj o kilku podstawowych sprawach:

  • skutki zatrucia alkoholem i dymem papierosowym potęgują się
  • godzinę przed wyjściem najedz się porządnie
  • kolejne drinki pij nie częściej niż co 20 minut (tyle potrzeba organizmowi na wchłonięcie alkoholu)
  • nie przetrzymuj alkoholu w ustach (szybciej uderza do głowy)
  • nigdy nie przepijaj piwem ani szampanem.

Reply