Pieluszkowe zapalenie skóry
Niełatwo utrzymać pupę niemowlaka w czystości i zdrowiu, jeśli przez większość czasu nosi on pieluchy. Nawet zadbane dzieci cierpią czasem na pieluszkowe zapalenie skóry.
Nie jest to dolegliwość niebezpieczna, na pewno jednak może utrudnić życie naszego maluszka. Na szczęście można jej zapobiegać. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, w jaki sposób.
Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry
Najczęściej pieluszkowe zapalenie skóry jest wynikiem podrażnienia skóry przez amoniak, który powstaje w wyniku działania bakterii jelitowych na składniki moczu.
Wilgotna pieluszka odparza skórę, która zaczyna boleć, a amoniak nasila stan zapalny. U niektórych niemowląt na skórze pod pieluszką pojawia się łuszczyca, u innych zapalenie łojotokowe lub kontaktowe. Przez pękniętą skórę wnikają bakterie, drożdżaki i wirusy.
Zapobieganie zapaleniu skóry
Najlepszą metodą zapobiegania schorzeniu jest dbanie, żeby skóra niemowlęcia była sucha i czysta. Trzeba zmieniać pieluszki, gdy tylko zostaną zmoczone lub zabrudzone.
Ponadto:
- po zmianie pieluszki umyj pupę dziecka wodą i dokładnie osusz, a następnie posmaruj maścią lub kremem. Stosuj krem z dodatkiem cynku lub zmieszaj kilka kropli olejku lawendowego z łyżką bezwonnego kremu. Nie używaj talku, ponieważ jego drobinki mogą drażnić płuca i utrudniać gojenie się rany pępkowej;
- plastikowe majtki zatrzymują wilgoć, więc dzieci, które je noszą, najczęściej ulegają zakażeniom; jeśli je stosujesz, pierz je często;
- unikaj stosowania środków zmiękczających tkaniny;
- sterylizuj płócienne pieluszki, pierz je i płucz dokładnie. Stosuj najwyższą dopuszczalna temperaturę i jak najmniejszą ilość nieenzymatycznego proszku do prania.
Stosuj przedstawione wyżej środki zapobiegawcze. Po każdej zmianie pieluszki użyj jako środka natłuszczającego kremu z nagietka lub rumianku. Przyrządź również kojący olejek z czterech kropli olejku lawendowego, dwóch olejku rumianku szlachetnego i jednej z olejku sandałowego oraz 10 łyżek olejku nagietkowego.
- Rób dziecku rano i wieczorem dłuższą niż zwykle kąpiel. Do ciepłej wody w wanience dodawaj dwie krople olejku lawendowego. Taka kąpiel ukoi skórę i pobudzi jej odnowę komórek.
- Gdy pierzesz pieluszki w pralce, dodaj do ostatniego płukania sześć kropli olejku lawendowego.
Kiedy potrzebny jest lekarz?
- Gdy mimo stosowania opisanych środków zapalenie utrzymuje się przez kilka dni.
- Gdy skóra dziecka jest silnie zaczerwieniona.