Zatkane uszy – przyczyny, zapobieganie i leczenie

słuch

Zatkane uszy – przyczyny, zapobieganie i leczenie

Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów ludzkich. To, że słyszymy może wydawać nam się zupełnie normalne i naturalne, więc nie zwracamy na to zbytnio uwagi. Słuch, jak i większość rzeczy, doceniamy dopiero wtedy gdy go stracimy lub zostanie ograniczony.

Dzisiaj nieco informacji o przyczynach zatkanych uszu, a także zapobieganiu temu zjawisku i leczeniu go.

Przyczyny zatkania uszu

Z pewnością każdy z nas chociaż raz w swoim życiu cierpiał z powodu przytkanego ucha. Dzieje się tak na przykład podczas lotu samolotem, w szybko i wysoko jadącej windzie – to zupełnie naturalne. Dzieje się tak z powodu nagłej zmiany ciśnienia i zbyt dużej ilości powietrza w uchu. To zjawisko jest krótkotrwałe i łatwo je zwalczyć – wystarczy przełknąć ślinę lub żuć gumę. Niektórzy do samolotów zabierają też zatyczki do uszu.

Podczas kataru możemy borykać się z bardziej przewlekłym przytkaniem uszu. Nie jest to stan niebezpieczny, ale nieleczony może powodować powikłania. Zawsze warto więc udać się do apteki lub lekarza.

Najczęstszym powodem zatkania ucha jest woskowina. Woskowina jest to zupełnie naturalna substancja, która ma za zadanie chronić nasz przewód słuchowy. Zazwyczaj posiadamy tyle woskowiny, ile nam potrzeba, a jej ewentualny nadmiar usuwany jest przy kąpieli za pomocą wody. Stosowanie patyczków do uszu jest krytykowane przez wielu specjalistów i uważane za podstawowy czynnik zatykający uszy. Jeśli bardzo lubisz ich używać, zawsze zwilż je przed włożeniem do ucha.

Nadmierna ilość woskowiny czasami spowodowana jest predyspozycjami organizmu do jej nadmiernej produkcji. Czasami powstaje przez stan zapalny ucha albo jest spowodowana przewianiem.

Sposoby na odetkanie zatkanych uszu

Użycie patyczka do uszu w momencie, gdy posiadamy już czop woskowiny, jest bardzo złym pomysłem – możemy wcisnąć go do środka i jeszcze bardziej zatkać ucho. Istnieją domowe sposoby na pozbycie się takiego czopa.

  • Najodpowiedniejsze do tego zabiegu będą krople do rozpuszczania woskowiny dostępne w każdej aptece. Przeczytajmy jednak bardzo dokładnie ulotkę i przeciwwskazania do stosowania tego typu preparatów. Zwykle są nimi: ból ucha, świąd, czy wyciek płynu.
  • Czop można spróbować wypłukać także ciepłą wodą (około 37°C).
  • Świecowanie uszu polega na włożeniu do ucha (płytko) specjalnej, ręcznie robionej świecy i zapaleniu jej.  Świeca zaraz po włożeniu przestaje płonąć, a zaczyna się żarzyć. Kanał słuchowy zostaje delikatnie ogrzany i tworzy się w nim podciśnienie, które wyciąga wszelkie osady, zanieczyszczenia oraz nadmiar woskowiny.  Zabiegu tego mogą się podjąć jedynie wykwalifikowane osoby, w innym przypadku możemy sobie zrobić krzywdę!

Kiedy nasze ucho jest zatkane przez katar, postarajmy się najpierw udrożnić nos. Znajdziemy w aptece dużo sprayów i kropli przeznaczonych do tych celów. Ryzykowna jest metoda odtykania uszu poprzez zatkanie nosa i mocne dmuchnięcie – możemy przenieść bakterie z nosa do uszu.

Jeśli domowe sposoby po kilku dniach nie przyniosą nam, ulgi należy udać się do lekarza – albo od razu do laryngologa, albo do lekarza rodzinnego. Jeśli w uchu zalega czop, lekarz rodzinny może go usunąć.

Najważniejsze jest, by problemu zatkanego ucha nie lekceważyć, ponieważ może mieć on poważne powikłania.

Reply