Obowiązki domowe według dzieci

rodzinne obowiązki

Warto zaangażować dzieci do wspólnej pracy.

Podział obowiązków między członków rodziny sprawi, że sprzątanie idzie szybciej, ale i równocześnie da szansę, aby poczuć się jak jedna drużyna. Nie obejdzie się jednak bez zgrzytów, ale warto próbować.

Obowiązki są nieodłącznym elementem naszego życia. Każdy czy to duży, czy mały, powinien wiedzieć, co do niego należy. I tak dzieci w domu powinny sprzątać po sobie zabawki, pomagać w miarę możliwości podczas przygotowywania posiłków. Dorośli robią więcej, ale tym samym dają przykład swoim pociechom, że wspólna praca zbliża i ułatwia wszystkim wspólne mieszkanie. Dodatkowo jest to duża motywacja do tego, by wypełniać swoje zobowiązania.

Nagroda dla maluchów

Podział obowiązków między dorosłych domowników wydaje się prosty – to rodzice często nie włączają swoich dzieci w zadania domowe, bojąc się, że będą dla nich za trudne bądź przyniosą więcej problemu niż pożytku.

Tymczasem warto wykorzystać naturalnie pojawiający się w rozwoju dziecka moment, w którym chce ono pomagać mamie albo tacie. Za każdą pomoc, o którą będziemy prosić, dziecko należy pochwalić. Powinniśmy podkreślić, że dzięki temu tak sprawnie udało się skończyć daną czynność. Warto również co jakiś czas przyznać dziecku w nagrodę, np. naklejki, a gdy zbierze ich odpowiednią ilość, będzie mogło zadecydować co będą wszyscy robić w weekend.

Jeśli dziecko chodzi już do przedszkola albo do podstawówki, warto zasugerować maluchowi, by dowiedział się od kolegów, jak oni pomagają rodzicom w codziennych obowiązkach. Dzieci w tym wieku mają dużą potrzebę naśladowania rówieśników, więc takie rozmowy mogą zadziałać motywująco.

Dla starszaków

Starsze dzieciaki mogą segregować śmieci w domu. Trzeba wyjaśnić, że odpadki niszczą i zatruwają środowisko, a segregując je, troszczymy się o dobrą kondycję świata i środowiska. Należy w domu ustawić odpowiednie pojemniki z posegregowanymi śmieciami, wyjaśnić, dlaczego warto wrzucać je do odpowiednich pojemników. Dodatkowo zbieranie puszek czy szkła może przynieść dodatkowy dochód dla starszaka, wiec można mu pomóc segregować  i zbierać potrzebne surowce.

Pochwała porządku

Gdy maluchy podrosną, rodzice myślą, że odetchną z ulgą, a dom będzie czysty i wszędzie będzie panował w nim ład i porządek. Dzieciaki może i będą wiedziały, że w domu ma być czysto, ale nie zawsze będą miały ochotę na to, żeby sprzątać, i często będą się buntowały. Znajdą mnóstwo wymówek: ból głowy, dużo nauki, konieczność wyjścia do biblioteki.

Tymczasem psycholodzy zwracają uwagę, że problem leży głębiej – dzieci chcą zainteresowania i uznania za to, co robią w domu. Warto podkreślać ich rolę w codziennym życiu, ponieważ nawet jeśli te czynności wydadzą się im nudne, są gotowe się w nie włączyć, kiedy ich praca jest zauważana i odpowiednio doceniana.

Nie zaniedbujmy więc momentu, w którym zauważymy, że nie musimy motywować do wyniesienia śmieci czy powieszenia prania. Warto podkreślić od razu, że zaangażowanie dzieci jest tak samo istotne jak osób dorosłych. Zwracajmy uwagę na drobne czynności zrobione przez dzieci. To na pewno zaprocentuje w przyszłości, a domowy podział obowiązków z dnia na dzień będzie  coraz łatwiejszy.

Reply